Mimo że amortyzatory podnoszą komfort jazdy oraz poziom bezpieczeństwa to wielu kierowców traktuje tę część z lekceważeniem i myśli o jej wymianie dopiero wtedy, gdy jest już ona mocno wyeksploatowana. Dlaczego stan amortyzatorów jest taki ważny? Jakie są najczęstsze objawy ich zużycia? Więcej informacji na ten temat znajduje się w dalszej części tekstu. Zapraszamy do czytania.
Jaką rolę odgrywają amortyzatory samochodowe?
Amortyzator to ważna część samochodu - zadaniem tego elementu jest zapewnienie kontaktu koła z podłożem w każdej sytuacji i w możliwie jak najdłuższym czasie. Dobra przyczepność przekłada się na optymalne działanie układu hamulcowego, a także powiązanych z nim zaawansowanych systemów bezpieczeństwa aktywnego. W sytuacji zagrożenia uszkodzone amortyzatory mogą wydłużyć drogę hamowania, co może mieć opłakane skutki.
Amortyzatory pośrednio wpływają również na poprawne działanie elektronicznych systemów wspomagania jazdy, do których zalicza się ABS oraz ESP. Złe działanie tych systemów może znacznie obniżyć komfort, a co najważniejsze poziom bezpieczeństwa w trakcie jazdy.
Objawy zużycia amortyzatorów
Objawy zużycia amortyzatorów można bardzo łatwo przeoczyć, ponieważ ten proces postępuje stopniowo. Pierwsze oznaki są dość subtelne - kierowanie samochodem jest nieco trudniejsze ze względu na nerwowość zawieszenia przy większych prędkościach oraz większe przechyły nadwozia. Różnice te są jednak na tyle drobne, że początkujący kierowca może ich nawet nie zauważyć oraz jest w stanie szybko przyzwyczaić się do tych warunków jazdy.
Wraz z upływem czasu i powiększaniem się procesu eksploatacji można dostrzec więcej oznak. Wśród nich można wymienić częstą aktywację systemu ABS albo ESP, zbyt długie bujane samochodu po przejechaniu przeszkody (np. progu zwalniającego lub wyboju), czy podskakiwanie nadwozia w trakcie hamowania. Innym objawem, który może świadczyć o konieczności sprawdzenia amortyzatorów, jest nierówne zużycie opon.
Najczęstsze awarie amortyzatorów
Do najczęstszych usterek amortyzatorów zalicza się wyciek oleju, uszkodzenie łożysk oraz łączników amortyzatora. O ile wyciek oleju łatwo dostrzec, to pozostałe dwie awarie można wykryć za pomocą słuchu - najczęściej w trakcie jazdy słychać stuki. Warto jednak pamiętać, że nie każdą usterkę można zlokalizować za pomocą zmysłów wzroku i słuchu, dlatego też ważna jest regularna kontrola sprawności amortyzatorów.
Gdzie kupić amortyzatory do samochodów marki Opel
Kierowcom, którzy zainteresowani są bogatą ofertą wyłącznie oryginalnych części do Opla, serdecznie polecamy nasz sklep internetowy. W ofercie znajdują się najważniejsze części, w tym nie tylko amortyzatory do Opla Astra H i G, ale również części do silnika, układu hamulcowego, napędowego, zawieszenia. Można u nas także zamówić inne rozwiązania, w tym praktyczne akcesoria i materiały eksploatacyjne takie jak filtry oleju, paliwa, powietrza, płyny hamulcowe oraz chłodnicze.
Do jakich modeli Opla dostępne są wyżej wymienione części? Na stronie DoOpla.pl zamówić można m.in. amortyzatory do Opla Astry G, Astry H, Insignia, czy Corsy.
Co oprócz szerokiej oferty wyróżnia nasz sklep internetowy? Klienci DoOpla.pl docenili nas za fachowe doradztwo - czasami samemu trudno jest wybrać odpowiednie rozwiązanie, w szczególności przy tak bogatej ofercie, ale zawsze można liczyć na specjalistów z naszego sklepu. Wystarczy tylko podać im numer VIN samochodu, a na tej podstawie pomogą znaleźć dopasowaną część do konkretnego modelu samochodu.