Regularna wymiana oleju silnikowego ma kluczowy wpływ na sprawność jednostki napędowej, a także osprzętu silnika, takiego jak turbosprężarka lub kompresor. Jak często należy wymieniać olej silnikowy w samochodzie?
Olej silnikowy nie bez powodu nazywany jest płynną częścią jednostki napędowej. Już na etapie projektowania silnika inżynierowie biorą pod uwagę odpowiednią specyfikację oleju silnikowego. Olej silnikowy pełni szereg funkcji – to nie tylko smarowanie pracujących mechanizmów, choć jest to, oczywiście, najważniejsze.
Podstawowe funkcje oleju silnikowego
Jak wspomnieliśmy, najczęściej wymieniana przez kierowców funkcja oleju silnikowego to smarowanie pracujących mechanizmów silnika. Tak, to prawda. Pompa oleju silnikowego (napędzana przez napęd rozrządu) nadaje olejowi silnikowemu odpowiednie ciśnienie. Olej zasysany z miski olejowej, trafia do poszczególnych węzłów smarowania. Olej silnikowy pozostawia na pracujących mechanizmach ochronny film, dzięki czemu zmniejsza tarcie pomiędzy nimi i chroni je przed uszkodzeniami. Olej smaruje między innymi elementy układu rozrządu (zawory, popychacze), a także układu korbowo – tłokowego.
Jakie są pozostałe funkcje oleju silnikowego?
- Olej chłodzi pracujące części. Dzięki ochronnemu filmowi zmniejsza tarcie, a zatem zmniejsza również ilość powstającego ciepła.
- Olej wycisza pracę jednostki napędowej.
- Dodatki antykorozyjne chronią wnętrze silnika przed rdzą.
- Dodatki chemiczne rozpuszczają zanieczyszczenia nisko i wysokotemperaturowe.
- Jeśli w samochodzie zastosowane jest doładowanie – olej smaruje turbosprężarkę albo kompresor.
- Większość silników korzysta obecnie z układów zmiennych faz rozrządu. Do przesunięcia wałków rozrządu najczęściej wykorzystuje się ciśnienie oleju silnikowego.
- Jeśli auto jest wyposażone w łańcuch rozrządu – olej silnikowy smaruje go i dba o jego właściwe napięcie, poprzez napinacz hydrauliczny (do jego właściwego działania niezbędne jest odpowiednie ciśnienie oleju).
- Olej zbiera zanieczyszczenia z silnika, które potem są zatrzymywane przez filtr oleju.
- Olej uszczelnia komory spalania silnika.
Mnóstwo funkcji, czyż nie? Dlatego właśnie wymiana oleju jest tak ważna.
Konsekwencje jazdy na zużytym oleju silnikowym
Stary, zgęstniały, zanieczyszczony olej silnikowy przyspiesza zużycie jednostki napędowej. I to najdroższych podzespołów, takich jak elementy układu korbowo – tłokowego. Przyczyną wielu awarii, np. zatarcia panewek, albo przyspieszonego zużycia turbiny lub łańcucha rozrządu, jest właśnie jazda na starym oleju silnikowym. W skrajnych przypadkach można doprowadzić do zatarcia silnika.
Ważny jest także odpowiedni dobór oleju oraz jego poziom
Niezwykle ważne jest to, aby stosować się do zaleceń producenta samochodu, który określa specyfikację oleju silnikowego w aucie.
Poza tym należy regularnie kontrolować poziom oleju w układzie. Każdy samochód zużywa niewielkie ilości oleju – i jest to proces naturalny. Jeśli jednak ubytki są duże, należy sprawdzić pojazd w warsztacie. Być może powodem awarii są nieszczelności.
Ogólne reguły wymiany oleju silnikowego – co ile wymieniać?
W ostatnich latach pojawiły się nowe metody serwisowania aut, tzw. long life. W tym przypadku wymian oleju dokonuje się co 30, albo co 60 tys. km przebiegu. Warto pamiętać, że opracowano je przede wszystkim z myślą o firmach, które leasingują pojazdy. Rzadsze wymiany oleju to niższe koszty eksploatacji (czy leasingu) i brak przestojów. Teoretycznie, nowoczesne oleje silnikowe, są w stanie wytrzymać przebiegi rzędu 30 – 60 tys. km. Jednak w przypadku aut prywatnych warto stosować się do standardowych reguł.
Jakie reguły wymiany oleju silnikowego są najlepsze?
- Każdy serwis olejowy obejmuje wymianę oleju silnikowego, filtra oleju, a także uszczelki pod korkiem oleju, albo całego korka z uszczelką.
- Standardowo, olej silnikowy wymienia się co 15 tys. km przebiegu.
- Jeśli pojazd jest użytkowany tylko w mieście, jeździ często na krótkich trasach, albo ma zamontowaną instalację gazową – olej powinno wymieniać się co 10 tys. km przebiegu.
- Jeśli pojazd jest użytkowany sporadycznie – olej wymienia się raz na rok.
Jaka ilość oleju? Ilość oleju jest zależna od pojemności jednostki napędowej. Do silnika o pojemności od 1 do 1,4 litra zazwyczaj wystarcza 1 opakowanie oleju o pojemności 4 litrów.
Wymiana oleju silnikowego – na co zwrócić uwagę?
Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, aby stosować olej silnikowy o odpowiedniej specyfikacji, ustalonej przez producenta pojazdu. Producent auta podaje specyfikację zgodną z normami SAE (np. 0W20) i Acea. Na opakowaniu oleju powinny znaleźć się także informacje o tym, że dany olej silnikowy spełnia normy jakościowe danego producenta pojazdu.
Warto stosować oryginalny olej silnikowy. Można go łatwo dobrać. W sklepie DoOpla.pl znajdziesz oleje silnikowe do większości modeli koncernu Stellantis, między innymi do samochodów Opel, Chevrolet, Peugeot i Citroen. Są one dopasowane do konkretnych modeli aut. Dla większej pewności przygotuj numer VIN swojego auta (znajdziesz go w dowodzie rejestracyjnym) a pracownicy sklepu DoOpla.pl idealnie dobiorą oryginalny olej silnikowy, filtr oleju oraz odpowiednią wielkość opakowania.
Możesz zastosować w samochodzie płukankę do silnika. Wlewa się ją przed samą wymianą oleju. Pozwala ona usunąć nagar i inne zanieczyszczenia.
Pamiętaj także o zakupie korka oleju i uszczelki pod korek oleju.
Gdzie wymienić olej silnikowy?
Olej silnikowy możesz wymienić w autoryzowanej stacji obsługi danej marki, takiej jak Serwis Kanclerz. Wybierając ofertę serwisu, możesz liczyć na rzetelną i błyskawiczną realizację. Wymiana oleju trwa ok. 30 minut.