Klub Handlowy Opel

Klub Handlowy Opel

Program dla Warsztatów i sklepów samochodowych

więcej ›

myOpel.pl

Opineo

Jak czytać oznaczenia na oponach?
Jak czytać oznaczenia na oponach?

Na każdej oponie można znaleźć ciąg oznaczeń. Żadne z nich nie jest wynikiem przypadku - każde z nich ma konkretne znaczenie, które pomaga mechanikom i nam na rozpoznanie rozmiaru, rodzaju i przeznaczenia konkretnej opony. Przedstawimy najważniejsze z nich, które warto zapamiętać, aby z łatwością dobrać odpowiedni model do swojego samochodu.

Rozmiar opony

Jak czytać oznaczenia na oponie?

Przykładowo, jeśli nasz numer to: 215/65 R15 99H tak jak na zdjęciu wyżej

215 – to szerokość opony podana w milimetrach

65 - wartość wyrażona w procentach, oznacza stosunek wysokości boku opony (miejsce, gdzie znaleźliśmy informację o rozmiarze opony) do szerokości. W tym przypadku wartość „65” oznacza 65 procent z 215 mm.

R – typ budowy opony – tutaj konstrukcja radialna

15 – średnica obręczy podana w calach, średnica osadzenia

Dalej znajdziemy jeszcze dwa oznaczenia, które wiążą się z indeksem homologacyjnym, czyli np.

99H - indeks nośności o wartości 99 i indeks prędkości klasy H

 

Jak rozpoznać czy opona jest zimowa czy letnia?

Oprócz tych kilku podstawowych znajdziemy, również ważne oznaczenia dotyczące przeznaczenia - czy są to opony zimowe czy letnie.

- płatek śniegu na tle góry - to typowe oznaczenie dla opon zimowych, możemy również spotkać się z innymi wariacjami graficznymi, w których głównym elementem będzie płatek śniegu. Niezależnie od formy grafiki będzie ona informowała nas o tym, że opona jest zimowa.

- M + S - czyli Mud and Snow (błoto i śnieg) oznacza, że opona dobrze sprawdzi się zarówno w błocie jak i śniegu. Oznaczenie często stosowane na oponach zimowych, ale można je również znaleźć na wielosezonowych lub terenowych.

- "All seazon" lub obrazki z czterema porami roku - zazwyczaj takie oznaczenie znajdziemy na oponach całorocznych (wielosezonowych).

 

W artykule przytoczyliśmy jedynie najważniejsze oznaczenia, które naszym zdaniem są niezbędne dla każdego, aby móc samodzielnie sprawdzić rodzaj swojej opony. A Waszym zdaniem - czy jeszcze jakieś oznaczenie powinno znaleźć się w tym zestawieniu?

do góry
×

W związku z sytuacją panującą na terenie naszego kraju, dotyczącą zagrożenia rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19 informujemy, że czas dostarczenia przesyłek może ulec wydłużeniu.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl