Rozładowany akumulator skutecznie unieruchamia samochód. Do rozładowania akumulatora może dojść o każdej porze roku, jednak najczęściej dzieje się to w trakcie zimy. Kable rozruchowe to jedna z metod „reanimacji” samochodu, w którym doszło do głębokiego rozładowania akumulatora. Dlatego każdy kierowca powinien wiedzieć, jak je podłączyć.
Podstawowa funkcja akumulatora samochodowego to zapewnienie odpowiedniej ilości prądu, pozwalającego na uruchomienie silnika. W tym celu akumulator musi zasilić rozrusznik, elektryczną pompę paliwa i dodatkowe odbiorniki prądu. Na przykład cały układ zapłonowy w silnikach benzynowych. Do tego sterowniki.
Jeśli uda się uruchomić silnik – jest dobrze. Wówczas silnik zaczyna napędzać alternator za pomocą paska wieloklinowego. Alternator produkuje prąd na potrzeby samochodu – i ładuje akumulator.
Jeśli akumulator nie jest w stanie uruchomić silnika, ale jeszcze jest w stanie zasilić np. centralny zamek – pozostaje uruchomienie awaryjne.
Najczęściej stosuje się kable rozruchowe. To sposób znany od bardzo wielu lat.
Kierowca musi jednak pamiętać o tym, że „reanimacja” rozładowanego akumulatora za pomocą kabli rozruchowych nie przywraca mu sprawności. Piszemy o tym dalej.
Kiedy dochodzi do rozładowania akumulatora?
Akumulator samochodowy rozładowuje się w trakcie mrozu (kiedy zamarza elektrolit i spowalnia się przepływ elektronów), a także w trakcie upału (kiedy znacząco przyspiesza naturalny proces samorozładowania akumulatora).
Akumulator samochodowy może też rozładować się w sytuacjach, gdy:
- auto nie było używane przez długi czas;
- w samochodzie jest duży pobór mocy po wyłączeniu silnika (akumulator zasila wszystkie sterowniki i centralny zamek oraz alarm);
- w instalacji samochodu są przebicia i zwarcia, co doprowadza do przyspieszonego rozładowania akumulatora po wyłączeniu silnika;
- kierowca pozostawił samochód na parkingu z włączonym odbiornikiem prądu, np. zapaloną żarówką;
- auto jest eksploatowane sporadycznie, albo tylko na krótkich trasach i akumulator nie może być doładowany do pełna.
Jak podłączyć kable rozruchowe?
Należy pamiętać o tym, że niewłaściwe podłączenie kabli rozruchowych (zamiana biegunów) może doprowadzić do eksplozji akumulatora samochodowego. We wnętrzu akumulatora znajduje się elektrolit, z dużą zawartością kwasu solnego. Zatem wybuch akumulatora może doprowadzić do poparzenia.
Należy zwrócić uwagę na oznaczenia biegunów. Każdy biegun akumulatora ma wybite oznaczenie plus i minus. Przewody zapłonowe mają oznaczone klemy. Dodatkowo stosuje się kolorowe klemy (krokodylki). Czerwona oznacza biegun plus, czarna biegun minus.
Aby móc uruchomić silnik za pomocą kabli rozruchowych, niezbędne jest drugie auto. Powinien w nim znajdować się akumulator o takiej samej lub większej pojemności, niż w samochodzie z rozładowanym akumulatorem. Akumulator w samochodzie dawcy powinien być naładowany.
Jak podłączyć przewody zapłonowe krok po kroku?
- Czerwony przewód zapłonowy należy podłączyć do bieguna dodatniego akumulatora dawcy i bieguna dodatniego akumulatora biorcy.
- Czarny przewód zapłonowy należy podłączyć do bieguna ujemnego akumulatora dawcy i do masy samochodu biorcy. Czym jest masa? To nieosłonięte, metalowe miejsce pod maską auta. Może to być element karoserii, a nawet silnik. W instalacji elektrycznej samochodu karoseria pełni rolę bieguna ujemnego (minusa).
- Nie można łączyć biegunów ujemnych akumulatora dawcy i biorcy czarnym przewodem!
- Następny krok to uruchomienie silnika w samochodzie dawcy. Auto musi popracować na wolnym biegu ok. 1 minuty.
- Kolejny krok to uruchomienie silnika w samochodzie biorcy.
- Jeśli pojazd się uruchomił, można rozłączyć przewody.
Jak wybrać dobre kable rozruchowe?
Dobre kable rozruchowe charakteryzują się odpowiednimi parametrami technicznymi, a także wysoką jakością wykonania. Są trwałe i wygodne w użyciu, mają odpowiednie oznaczenia.
Takie kable można zakupić w sklepie DoOpla.pl w dziale akcesoria.
Głębokie rozładowanie akumulatora – czym to grozi?
Akumulator samochodowy powinien być zawsze naładowany do pełna. Wtedy jest trwały i może służyć bezawaryjnie nawet 5 lat (to średni czas pracy dobrego akumulatora samochodowego w odpowiednich warunkach). Głębokie rozładowanie akumulatora jest dla niego niszczące. Jeśli akumulator samochodowy nie jest w stanie uruchomić silnika, a w najgorszym wypadku nawet centralnego zamka – doszło do jego głębokiego rozładowania.
W niektórych przypadkach akumulator po głębokim rozładowaniu nie nadaje się już do użytkowania. Akumulator może nie przyjmować prądu ładowania. Zatem uda się uruchomić silnik samochodu za pomocą kabli rozruchowych. Ale akumulator nie będzie przyjmować prądu z alternatora podczas jazdy. Czyli po wyłączeniu silnika, znów nie uda się uruchomić auta.
W większości przypadków akumulator po głębokim rozładowaniu jeszcze działa i przyjmuje prąd ładowania. Ale w żaden sposób nie trzyma parametrów sprzed głębokiego rozładowania. Czyli – może mieć od 10 do 50 % wcześniejszej pojemności.
W przypadku głębokiego rozładowania warto poszukać w naszym sklepie nowego akumulatora samochodowego dobrej jakości. W sklepie DoOpla.pl znaleźć można akumulatory idealnie dopasowane do konkretnych modeli aut. Zapraszamy do skorzystania z naszej wyszukiwarki. Klienci Zainteresowani profesjonalną wymianą akumulatora w swoim samochodzie powinni się zapoznać z ofertą serwisów Kanclerz.