Odpowiedni styl jazdy i dobry stan techniczny samochodu to jedne z najważniejszych parametrów, pozwalających zmniejszyć zużycie paliwa w samochodzie. Są też inne – wszystkie wymienimy w naszym artykule.
Mniejsze zużycie paliwa to niższe koszty użytkowania auta. Warto pamiętać, że w przypadku aut z silnikami diesla (z normą Euro6) mniejsze spalanie wpływa również na mniejsze zużycie płynu AdBlue.
Nagły wzrost zużycia paliwa to oznaka awarii
Wyraźny wzrost zużycia paliwa, np. o 20, 30 albo 50 procent to wyraźna oznaka awarii samochodu. Nie czekaj na nic – od razu sprawdź:
- Czy na desce rozdzielczej pali się kontrolka check engine? To oznaka, że silnik w Twoim aucie został wprowadzony w tryb awaryjny. A to zawsze oznacza wyższe zużycie paliwa. Powody wprowadzenia jednostki napędowej w tryb awaryjny są różne: od awarii czujnika, po brak płynu AdBlue w silnikach diesla.
- Czy wraz ze wzrostem spalania auto silnik stracił też moc? Jak najszybciej sprawdź, czy felgi w samochodzie nie są gorące. Czy auto nie ściąga podczas hamowania? Być może powodem wyższego spalania jest zablokowanie hamulca.
- Awaria jednego z czujników odpowiedzialnych za dobór paliwa też może prowadzić do zwiększenia zużycia paliwa. W przypadku uszkodzonej sondy lambda aż o 50 procent.
Jak zmniejszyć zużycie paliwa? Zwróć uwagę na sposób jazdy
Twoje auto zużywa dużo paliwa, kiedy jeździsz wyłącznie na krótkich trasach. Silnik musi osiągnąć temperaturę roboczą, wtedy pali najmniej. Ale to wymaga przejechania 2-3 km w trakcie lata i 5-6 w trakcie zimy.
Auto zużywa najwięcej paliwa podczas jazdy po mieście. Dlaczego tak się dzieje? Głównie dlatego, że często ruszasz z pierwszego biegu, co jest szczególnie powszechne w miejskich warunkach, zwłaszcza w godzinach szczytu. Częste zatrzymywanie się i ruszanie, konieczność przyspieszania od niskich prędkości oraz liczne postoje na światłach powodują, że silnik pracuje mniej efektywnie, co zwiększa zużycie paliwa. Najbardziej ekonomiczna prędkość to 70-90km/h na najwyższym biegu.
O co warto zadbać, jeśli chcesz, aby Twoje auto mniej paliło? Unikaj agresywnej jazdy, która znacząco zwiększa zużycie paliwa. Naucz się jeździć płynnie i spokojnie. To pomoże Ci nie tylko zaoszczędzić na spalaniu. Sprzęgło, dwumasowe koło zamachowe, silnik, klocki hamulcowe – wszystko będzie pracować znacznie dłużej. Naucz się idealnie dobierać biegi – wsłuchaj się w pracę silnika.
Jak zaoszczędzić na spalaniu? Dbaj o właściwy stan techniczny auta
Zablokowane hamulce, uszkodzone czujniki odpowiedzialne za dobór mieszanki paliwowo-powietrznej to nie wszystko. Stary olej w skrzyni biegów i w silniku zwiększa opory. Tak samo, jak braki oleju. Co jeszcze warto wziąć pod uwagę?
- Zadbaj o czysty filtr powietrza.
- Utrzymuj właściwe ciśnienie powietrza w oponach i przynajmniej raz w roku kontroluj ustawienie geometrii kół.
- Sprawny układ zapłonowy w silnikach benzynowych (świece zapłonowe i cewki zapłonowe) ma ogromny wpływ na niskie zużycie paliwa. Stare świece będą powodem wyższego spalania i problemów z uruchamianiem silnika.
Inne czynniki, mające wpływ na zużycie paliwa
- Włączona klimatyzacja powoduje wzrost spalania średnio o 1-1,5 l/100km. Ułatw jej zadanie – wywietrz auto, aby obniżyć temperaturę w środku.
- Dodatkowe odbiorniki prądu – audio i kilka głośników, włączona ładowarka telefonu lub laptopa – to też obciąża układ elektryczny, a co za tym idzie, zwiększa zużycie paliwa.
- Otwarte okna podczas jazdy, bagażnik dachowy, rowery na bagażniku tylnym albo na dachu – to również zwiększa zużycie paliwa.
- Co kilka miesięcy zastosuj dodatek czyszczący do układu paliwowego (do benzyny albo do diesla – nie pomyl ich!), a zmniejszysz zużycie paliwa nawet o 1l/100km.
Wszystko, czego potrzebujesz do utrzymania właściwego stanu auta, znajdziesz w sklepie DoOpla.pl
Świece zapłonowe, filtry powietrza, świece żarowe, opony, oleje – wszystko, czego potrzebuje Twoje auto, znajdziesz w sklepie DoOpla.pl. Wybierz markę, model i wersję silnikową samochodu, a znajdziesz podzespoły i płyny nie tylko do Opli, ale też do Chevroletów, Citroenów i Peugeotów.