Jakie klocki hamulcowe wybrać?
Jakie klocki hamulcowe wybrać?

Klocki hamulcowe mają bardzo prostą budowę. Są zbudowane z metalowej podstawy, okładziny roboczej i warstwy tłumiącej hałas. Całość ma odpowiedni kształt. Pomimo prostej budowy, klocki hamulcowe to bardzo ważny element wyposażenia każdego auta. Ich stan bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo podczas hamowania. A co za tym idzie, także automatycznego działania zaawansowanych systemów bezpieczeństwa aktywnego takich jak ABS, ASR i ESP, systemów zapobiegających zderzeniu i innych.
Funkcja klocków hamulcowych

Klocki hamulcowe to podstawowy element eksploatacyjny tarczowego układu hamulcowego. Element eksploatacyjny – czyli zużywający się w trakcie pracy. Tarczowy układ hamulcowy to najczęściej stosowane rozwiązanie we współczesnych samochodach, na przedniej i na tylnej osi.

Klocki hamulcowe w samochodzie


Klocki hamulcowe montuje się w zaciskach hamulcowych. Standardowo w jednym zacisku znajdują się dwa klocki hamulcowe. Pomiędzy nimi obraca się tarcza hamulcowa, dokręcona do piasty koła. Klocki stosowane na przedniej osi są większe od tych, stosowanych na osi tylnej (auto z przodu jest cięższe, ze względu na silnik i skrzynię biegów).

Po naciśnięciu pedału hamulca przez kierowcę, pompa hamulcowa zaczyna tłoczyć płyn hamulcowy do zacisków pod odpowiednim ciśnieniem. Nacisk ze strony płynu hamulcowego ma na celu wysunięcie tłoczków w zaciskach hamulcowych. Tłoczki dociskają klocki hamulcowe do tarczy hamulcowej (z obu stron). Na skutek tarcia pomiędzy okładzinami klocków a powierzchnią tarczy roboczej, auto może zwolnić albo zahamować.

Ile czasu wytrzymują klocki hamulcowe i co wpływa na ich zużycie?

Trwałość klocków hamulcowych zależy od wielu czynników. Co wpływa na przyspieszone zużycie klocków hamulcowych?

  • Agresywna jazda z częstym, silnym hamowaniem;
  • Częsta jazda po mieście, wiążąca się z koniecznością częstego hamowania;
  • Niezbyt dobra współpraca na linii klocek hamulcowy – tarcza hamulcowa;
  • Niska jakość wykonania klocków hamulcowych – w przypadku stosowania tanich zamienników.

Trudno jest określić rzeczywistą trwałość klocków hamulcowych. Dobre klocki hamulcowe powinny wytrzymać od 40 do 60 tys. km przebiegu, przy odpowiedniej eksploatacji. Klocki niskiej jakości mogą wymagać wymiany już po przejechaniu 15 tys. km.

dobre klocki hamulcowe

Typy klocków hamulcowych

Najczęściej podziału klocków hamulcowych dokonuje się ze względu na materiał, użyty do produkcji ich okładzin.

  • Klocki metaliczne – okładziny tych klocków zawierają do 65% składników metalowych. Są trwałe, ale twarde i głośne. Przez to, żeze są twarde, ścierają szybciej tarcze hamulcowe. Dodatkowo dzielą się na półmetaliczne i niskometaliczne (poniżej 30% składników metalowych w składzie).
  • Klocki organiczne – ich miękkie okładziny wykonane są z żywic, metalu, gumy i szkła. Są ciche, ale szybko się zużywają. Nie niszczą tarcz hamulcowych.
  • Klocki ceramiczne – są bardzo drogie i bardzo trwałe. Nie pylą się. Przede wszystkim stosuje się je w autach sportowych i luksusowych.

Kiedy klocki hamulcowe są zużyte? Jak to rozpoznać?

W trakcie corocznego, obowiązkowego przeglądu samochodu, diagnosta w Stacji Kontroli Pojazdów sprawdza grubość tarcz hamulcowych i grubość okładzin roboczych klocków hamulcowych.

Poza tym kierowca sam może sprawdzić, że klocki nadają się do wymiany.

  • Podczas hamowania słychać hałas i pisk.
  • W trakcie jazdy słychać delikatne metaliczne tarcie. Zazwyczaj jest ono powodowane przez akustyczne czujniki zużycia klocków hamulcowych (metalowe blaszki).
  • Jeśli auto ma czujniki zużycia klocków hamulcowych, na desce rozdzielczej wyświetla się odpowiedni komunikat ostrzegawczy.
  • Na okładzinach klocków znajdują się nacięcia, określające graniczną grubość.

Wymiana klocków hamulcowych

Jak dobierać klocki hamulcowe do posiadanego samochodu?

Klocki hamulcowe dobiera się do określonego modelu auta oraz jego wersji silnikowej. Przy doborze klocków pomocny może być numer VIN.
Specjaliści zalecają, aby stosować klocki hamulcowe i tarcze hamulcowe tej samej firmy. Dzięki temu elementy te dobrze ze sobą współpracują.

Warto wybierać klocki hamulcowe znanych producentów, polskich i europejskich. Takie klocki są trwałe i wykonane z najlepszych materiałów. Gwarantują wysoki poziom bezpieczeństwa. Jeśli masz wątpliwości - skontaktuj się z obsługą klienta sklepu internetowego DoOpla.pl - doradzimy jakie klocki i tarcze hamulcowe wybrać.
Gdzie dokonać wymiany klocków hamulcowych?

Układ hamulcowy samochodu bezpośrednio odpowiada za bezpieczeństwo kierowcy, pasażerów i innych uczestników drogi. Dlatego wszelkiego typu naprawy i prace serwisowe powinny być wykonywane tylko i wyłącznie przez specjalistów.

Zapraszamy do Autoryzowanych Stacji Obsługi przy salonach Kanclerz. Nasi mechanicy wymienią klocki hamulcowe w Państwa samochodzie, sprawdzą stan tarcz hamulcowych, skontrolują elastyczne przewody hamulcowe, a także sprawdzą, w jakim stanie jest płyn hamulcowy.

Serwis układu hamulcowego »

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl