Kiedy wymienić opony zimowe na letnie?
Kiedy wymienić opony zimowe na letnie?

Każdego roku kierowcy zmagają się z dylematem, czy już mają pędzić do punktu wulkanizacji na wymianę opon czy może jednak jeszcze trochę poczekać. Niestety, zazwyczaj decyzja jest podejmowana zbyt późno i narażają się na oczekiwanie w długich kolejkach w serwisach ogumienia, ale nie to jest najgorsze. Przede wszystkim narażają siebie i innych uczestników ruchu drogowego na niebezpieczeństwo.

Czy wymiana opon jest obowiązkowa?

W Polsce nie ma przepisów, które by narzucały obowiązek sezonowej wymiany opon. Na szczęście kierowcy coraz częściej świadomie na to się decydują, wybierając bezpieczeństwo i wyższy komfort jazdy. Oby wkrótce wymiana opon zimowych na letnie stała się nawykiem każdego polskiego kierowcy i aby przestało pokutować mylne przeświadczenie, że opony zimowe służą tylko do jazdy po śniegu.

Kiedy wymienić opony zimowe na letnie?

Serwisy wulkanizacyjne kierowcy odwiedzają zazwyczaj dwa razy w roku, najczęściej wiosną oraz jesienią. Brak śniegu na ulicach czy pierwsze promienie słoneczne to jeszcze nie sygnał, aby pędzić do wulkanizacji. Istotniejsza jest temperatura otoczenia i warto się trzymać zasady granicznych 7 stopni Celcjusza. Co to oznacza? Gdy dobowa średnia temperatura powietrza wzrasta do 7 stopni Celcjusza i pojawią się pierwsze wiosenne deszcze, opony zimowe w Twoim Oplu mogą mieć problem z hamowaniem na mokrej nawierzchni. Opony letnie mają zupełnie inny bieżnik oraz specjalne rowki, które odprowadzają wodę po wjechaniu w kałużę, co zapobiega ryzyku wpadnięcia w poślizg. W zimie z kolei rowki takie nie byłyby w stanie poradzić sobie ze śniegiem i błotem pośniegowym. Ponadto opony zimowe różnią się od letnich mieszkanką gumową, z jakiej są wykonane. Przy wysokich temperaturach bardzo się nagrzewają, stają miękkie i nie zapewniają właściwej przyczepności a także ulegają znacznemu zużyciu.

Sprawdź jakie opony wybrać: całoroczne czy sezonowe

Jak przechowywać opony do kolejnego sezonu?

Właściwie przechowywane opony do Opla mogą nam posłużyć przez kilka sezonów. Jeżeli po ich zdjęciu nie będą widoczne żadne uszkodzenia, a bieżnik nie będzie zużyty, należy zapakować je w specjalne worki. Przechowywać można je we własnym garażu bądź piwnicy, ale coraz powszechniej pozostawiane są do kolejnego sezonu w serwisach ogumienia. Wówczas dodatkowo odpada problem ich transportu.

Sprawdź jak właściwie przechowywać opony!

Pamiętajmy!

Opony to jedyny element w samochodzie, który ma bezpośrednią styczność z nawierzchnią drogi oraz ten, na których opiera się cały ciężar auta i to od nich w dużej mierze zależy bezpieczeństwo i komfort jazdy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl