Zaparowane szyby od zewnątrz nie stanowią jakiegokolwiek problemu dla kierowcy. Wystarczy przetrzeć szyby i włączyć wycieraczki. O wiele gorsza sytuacja jest wtedy, gdy kierowca ma zaparowane szyby od wewnątrz. To zdecydowanie utrudnia widoczność i ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Dlaczego samochód ma zaparowane szyby? Co powoduje, że w aucie parują szyby od wewnątrz?
Zaparowane szyby pojawiają się w samochodzie zazwyczaj w trakcie późnej jesieni, zimy i wczesnej wiosny. W czym tkwi problem?
Zaparowane szyby – powodem jest różnica temperatur
Kiedy szyby w Twoim aucie parują od środka? Wtedy, gdy temperatura powietrza na zewnątrz samochodu jest niższa od temperatury we wnętrzu Twojego auta.
Temperatura wewnątrz samochodu w trakcie późnej jesieni, zimy, a także wczesnej wiosny jest wyższa, bo używasz ogrzewania wnętrza kabiny. Poza tym ogrzewasz powietrze swoim oddechem i ciepłotą swojego ciała, tak samo, jak Twoi pasażerowie.
Wilgotne powietrze unosi się do góry i osadza się na szybach. Dlaczego jest wilgotne? Cóż, ze względu na Twój oddech. A także ze względu na inne czynniki, o których napiszemy dalej.
Jeśli trzymasz samochód w ogrzewanym garażu przydomowym, albo pod budynkiem wielorodzinnym, nie będziesz mieć problemu z parowaniem szyb. Bo różnica temperatur pomiędzy wnętrzem auta a temperaturą na zewnątrz nie wystąpi.
Jeśli Twoje auto ma na wyposażeniu ogrzewanie postojowe, problem także nie będzie dokuczliwy. Pół godziny przed wyjazdem, uruchom zdalnie ogrzewanie postojowe w samochodzie. Wnętrze zostanie nagrzane, a szyby odparowane.
Jeśli jednak, jak większość kierowców, trzymasz auto na zewnątrz, a do tego nie jest ono wyposażone w ogrzewanie postojowe – musisz zastosować się do kilku sposobów, które pozwolą Ci wyeliminować parowanie szyb.
Po pierwsze – wymień filtr kabinowy
Zapchany filtr kabinowy jest częstym powodem parowania szyb. Dlaczego? Jeśli jest zapchany, do wnętrza kabiny nie dostaje się świeże powietrze. W celu wymiany filtra kabinowego warto skorzystać z pomocy autoryzowanych serwisów samochodowych, takich jak serwis Kanclerz. Wymiana zostanie przeprowadzona szybko, sprawnie i w atrakcyjnej cenie.
Po drugie – ustaw wentylację na dopływ powietrza z zewnątrz
Częsty błąd kierowców – ustawienie wentylacji i ogrzewania kabiny na obieg zamknięty. Bez dostępu świeżego powietrza z zewnątrz. W ten sposób powietrze w kabinie auta się znacznie szybciej nagrzewa – to prawda. Jednak szyby zdecydowanie mocno parują.
Po trzecie – umyj szyby od wewnątrz
Brudne szyby utrudniają usuwanie pary. Zastosuj płyn do mycia szyb, albo do mycia okien. Czyść szyby raz w miesiącu. Skąd zanieczyszczenia na szybach? Być może co pewien czas stosujesz środki do pielęgnacji deski rozdzielczej? Spryskujesz nimi górną część deski – a część kosmetyku osadza się na szybie.
Po czwarte – zadbaj o mniejszą ilość wilgoci we wnętrzu auta
Jak pamiętasz, powodem parowania jest różnica temperatur i unoszenie się wilgoci. Im więcej wilgoci we wnętrzu auta, tym więcej parowania.
Jak wilgoć dostaje się do wnętrza? Wnosisz ją Ty i Twoi pasażerowie. Mokre ubrania, mokre buty, mokre dywaniki samochodowe, mokry parasol.
Stosuj gumowe dywaniki samochodowe, które nie chłoną wody. Staraj się nie wnosić wody do wnętrza auta.
Po piąte – zadbaj o uszczelki, okna i szyberdach
Zużyte uszczelki, niedomykające się okna (problem w starszych autach), nieszczelny szyberdach – to wszystko powoduje dostawanie się do wnętrza auta wilgoci. I zwiększa parowanie.
Niektóre auta cierpią na problemy techniczne, które powodują przedostawanie się wody pod dywaniki. Powodem mogą być awarie różnych uszczelnień, a także… dziury, będące wynikiem ataków korozji i będące pozostałością po wypadkach.
Po szóste – tłuste plamy na szybie i para? Sprawdź nagrzewnicę!
Uszkodzona nagrzewnica powoduje przedostawanie się do wnętrza auta płynu chłodniczego. Będzie on osadzał się na wewnętrznej części szyby.
Najważniejsze – zadbaj o sprawny układ wentylacji, ogrzewania i klimatyzację
Sama ściereczka z mikrofibry albo irchy nie pomoże. Otwórz okna, przewietrz wnętrze auta. A potem uruchom nawiewy albo klimatyzację. Klimatyzacja samochodowe skutecznie osusza wnętrze auta.
Jeśli nie masz klimatyzacji, włącz ogrzewanie na pełną moc. Osuszysz szyby, a na dodatek silnik szybciej osiągnie temperaturę roboczą.
Zastosuj kosmetyki do ochrony przed parowaniem szyb
Zaopatrz się w skuteczne kosmetyki do czyszczenia szyb, a także specjalne środki, które zapobiegają parowaniu szyb. Warto je stosować, bo są bardzo pomocne.
Sklep DoOpla.pl to najlepsze miejsce do zakupu solidnych wycieraczek gumowych, dopasowanych do każdego auta. Tu znajdziesz także nowe uszczelki do drzwi, środki do pielęgnacji uszczelek, nowe nagrzewnice – i wszystko, czego potrzebuje Twój samochód.