Sprzęgło to element znajdujący się w każdym samochodzie o silniku spalinowym. Odpowiada ono za efektywne działanie prowadzonego pojazdu. Bez względu na to, czy samochód posiada manualną, czy też automatyczną skrzynię biegów, jazda bez sprawnego sprzęgła nie jest możliwa. Jak właściwie działa ten element i z czego się składa? Jakie są rodzaje sprzęgieł samochodowych i czym się różnią?
Zacisk hamulcowy to kluczowy element tarczowego układu hamulcowego. To część bardzo trwała, ale mogą zdarzyć się awarie. Najczęściej są one spowodowane błędami serwisowymi i starzeniem się podzespołu. Uszkodzony zacisk hamulcowy jest źródłem szeregu problemów i może doprowadzić do wypadku. Dlatego w naszym artykule odpowiemy na szereg ważnych pytań dotyczących budowy, działania i objawów awarii zacisku hamulcowego.
Odpowiedni styl jazdy i dobry stan techniczny samochodu to jedne z najważniejszych parametrów, pozwalających zmniejszyć zużycie paliwa w samochodzie. Są też inne – wszystkie wymienimy w naszym artykule.
Mniejsze zużycie paliwa to niższe koszty użytkowania auta. Warto pamiętać, że w przypadku aut z silnikami diesla (z normą Euro6) mniejsze spalanie wpływa również na mniejsze zużycie płynu AdBlue.
Profil opony to jeden z najważniejszych parametrów, opisujących opony w samochodzie. Z naszego wpisu dowiesz się, czym jest profil opony i jak profil opony wpływa na prowadzenie oraz na wygląd zewnętrzny samochodu.
Przez dziesiątki lat standardowym rozwiązaniem były opony wysokoprofilowe. W ostatnich latach modne stały się opony niskoprofilowe. Dzięki nim samochody mogą mieć zamontowane felgi o bardzo dużej średnicy.
Płyn hamulcowy odgrywa kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu układu hamulcowego każdego pojazdu. Jego obecność jest niezbędna do wytworzenia odpowiedniego ciśnienia, które pozwala zatrzymać auto po wciśnięciu pedału hamulca. Wyciek płynu hamulcowego jest jedną z najgroźniejszych usterek, która może prowadzić nawet do całkowitej utraty zdolności hamowania. W artykule omawiamy przyczyny i rozwiązania tego problemu.
Filtr oleju silnikowego to część eksploatacyjna, stosowana w układzie smarowania silników benzynowych i wysokoprężnych. Filtr oleju silnikowego należy regularnie wymieniać. Jeśli kierowca doprowadzi do sytuacji, w której filtr oleju zostanie zapchany, pojawią się prawdziwe problemy. I groźba przyspieszonego zużycia jednostki napędowej, łańcucha rozrządu, turbosprężarki, a nawet zatarcia silnika.
Zapach spalonego asfaltu we wnętrzu kabiny to pierwszy objaw spalonego sprzęgła. Jakie są inne objawy spalonego sprzęgła? Czy można jechać ze spalonym sprzęgłem? Jak naprawić spalone sprzęgło w samochodzie osobowym?
Wycieraczki samochodowe to jedna z podstawowych części samochodowych, która ma bardzo ważny wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Nie da się bezpiecznie jechać samochodem w trakcie jakichkolwiek opadów, jeśli auto nie ma sprawnych wycieraczek. Jakie są najczęstsze awarie wycieraczek w samochodzie i jak je rozpoznać?
Zimą warunki drogowe stają się trudne i nieprzewidywalne. Deszcz, śnieg, gołoledź - to tylko niektóre z wyzwań, które mogą pojawić się na drodze. Dlatego tak ważne jest wyposażenie samochodu w odpowiednie akcesoria na zimę. Te akcesoria nie tylko zapewniają większe bezpieczeństwo, ale także ułatwiają podróżowanie w trudnych warunkach. Bez nich możemy być narażeni na niebezpieczeństwo i utrudnienia na drodze.
Bez sprawnego akumulatora samochód nigdzie nie pojedzie. Jest to rodzaj baterii, która z czasem traci swoje właściwości i wymaga wymiany na nową. Przyjrzyjmy się, na co należy zwrócić uwagę, kupując nowy akumulator do samochodu.
Jeszcze przed pierwszymi płatkami śniegu wielu z nas zadaje sobie to samo pytanie: Czy wybrać opony zimowe, czy może postawić na modele wielosezonowe? Odpowiedź może zależeć od wielu czynników, ale jedno jest pewne - bezpieczeństwo na drodze nie powinno być kompromisem.
Końcówka drążka kierowniczego to część układu kierowniczego, mająca ogromny wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Podzespół ten ma specyficzną budowę i łatwo go uszkodzić. Na uszkodzenia końcówek drążków kierowniczych trzeba reagować jak najszybciej.
Awaria układu chłodzenia prowadzi do poważnych uszkodzeń jednostki napędowej. Może także doprowadzić do zatarcia, czyli całkowitego zniszczenia jednostki napędowej. Dlatego warto zawsze zwracać uwagę na poziom płynu w układzie chłodzenia. Nawet małe ubytki płynu chłodniczego są groźne i są powodem awarii silnika.
Oświetlenie samochodowe to jeden z najważniejszych układów, odpowiedzialnych za bezpieczną i komfortową jazdę, niezależnie od panujących na drodze warunków. To także sposób na komunikowanie swoich zamiarów pozostałym kierowcom. Jeśli chcesz się dowiedzieć, kiedy i z jakich świateł w samochodzie powinieneś korzystać, przeczytaj nasz poradnik.
Świece żarowe to element układu rozruchowego, stosowany w zdecydowanej większości współczesnych samochodów z silnikami diesla. Świece żarowe zużywają się w trakcie eksploatacji samochodu. Zaleca się, aby kontrolować ich stan co 100 tys. km przebiegu
Układ hamulcowy to jeden z kluczowych elementów w samochodzie, który wpływa na poziom Twojego bezpieczeństwa na drodze. Pewne elementy, z których się on składa, zaleca się systematycznie wymieniać lub konserwować. Zdarzają się jednak usterki. Na jakie zagrożenia narażone są klocki hamulcowe?
Regularna wymiana oleju silnikowego ma kluczowy wpływ na sprawność jednostki napędowej, a także osprzętu silnika, takiego jak turbosprężarka lub kompresor. Jak często należy wymieniać olej silnikowy w samochodzie?
Zaparowane szyby od zewnątrz nie stanowią jakiegokolwiek problemu dla kierowcy. Wystarczy przetrzeć szyby i włączyć wycieraczki. O wiele gorsza sytuacja jest wtedy, gdy kierowca ma zaparowane szyby od wewnątrz. To zdecydowanie utrudnia widoczność i ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Dlaczego samochód ma zaparowane szyby? Co powoduje, że w aucie parują szyby od wewnątrz?
Zaparowane szyby pojawiają się w samochodzie zazwyczaj w trakcie późnej jesieni, zimy i wczesnej wiosny. W czym tkwi problem?
Na co zwrócić uwagę przy zakupie felg do samochodu? Czym różnią się od siebie felgi stalowe i felgi aluminiowe (popularnie alufelgi)? Czy w samochodzie można stosować dowolne felgi, czy też trzeba się stosować do zaleceń producenta auta?
Rozładowany akumulator skutecznie unieruchamia samochód. Do rozładowania akumulatora może dojść o każdej porze roku, jednak najczęściej dzieje się to w trakcie zimy. Kable rozruchowe to jedna z metod „reanimacji” samochodu, w którym doszło do głębokiego rozładowania akumulatora. Dlatego każdy kierowca powinien wiedzieć, jak je podłączyć.