Spalone sprzęgło to nie koniec świata – najważniejsze informacje
Spalone sprzęgło to nie koniec świata – najważniejsze informacje

Zapach spalonego asfaltu we wnętrzu kabiny to pierwszy objaw spalonego sprzęgła. Jakie są inne objawy spalonego sprzęgła? Czy można jechać ze spalonym sprzęgłem? Jak naprawić spalone sprzęgło w samochodzie osobowym?

Podstawowe informacje o sprzęgle w samochodzie

Sprzęgło to mechanizm, który znajduje się pomiędzy silnikiem a skrzynią biegów. Sprzęgło montuje się w każdym samochodzie z manualną skrzynią biegów i w wielu autach z automatycznymi skrzyniami biegów (z wyjątkiem pojazdów wyposażonych w sprzęgło hydrokinetyczne).

Za pośrednictwem sprzęgła przekazywany jest napęd z koła zamachowego silnika na wałek sprzęgłowy skrzyni biegów. A potem dalej, za pośrednictwem odpowiedniego przełożenia w skrzyni biegów, na półosie napędowe i na koła.

Zadaniem sprzęgła jest rozłączanie silnika i skrzyni biegów, po naciśnięciu przez kierowcę pedału sprzęgła (w aucie z manualną skrzynią biegów). Jest to niezbędne, aby można było zmienić bieg, zatrzymać się w celu postoju albo wyłączyć silnik.

Spalone sprzęgło to potoczna nazwa uszkodzenia, które polega na uszkodzeniu tarczy sprzęgła. Tarcza sprzęgła to element, który łączy się z kołem zamachowym silnika. Albo z dwumasowym kołem zamachowym, jeśli takowe zostało zastosowane w samochodzie.

Na tarczy sprzęgła znajdują się specjalne okładziny, których zadaniem jest zapewnienie odpowiedniego połączenia pomiędzy kołem zamachowym (jedno lub dwumasowym) a tarczą sprzęgła.

Naprawa sprzęgła samochodowego

Co to jest spalone sprzęgło?

Spalone sprzęgło to potoczna nazwa uszkodzenia, w którym dochodzi do bardzo silnego przegrzania albo spalenia i zwęglenia okładzin, znajdujących się na tarczy sprzęgła. Jakie konsekwencje ma spalenie sprzęgła? Może to być krótkotrwałe pozbawienie sprzęgła możliwości działania (przy przegrzaniu) lub całkowite zniszczenie sprzęgła (na skutek całkowitego spalenia okładzin).

Objawy spalonego sprzęgła w samochodzie osobowym

Typowe objawy spalonego sprzęgła to:

1. Gwałtowne szarpnięcia lub całkowita niemożność ruszenia:

  • Samochód szarpie podczas ruszania, jakby nagle tracił moc.
  • Ruszenie z miejsca staje się niemożliwe, nawet przy dodawaniu gazu.

2. Zmiana w pracy pedału sprzęgła:

  • Pedał staje się twardy i trudny do wciśnięcia.
  • Wyczuwalny jest opór podczas wciskania pedału.

3. Brak reakcji na gaz:

  • Silnik wkręca się na obroty, ale pojazd nie przyspiesza.
  • Brak odpowiedniej dynamiki podczas jazdy.

4. Hałas ze skrzyni biegów:

  • Słyszalny szum lub metaliczny dźwięk podczas zmiany biegów.
  • Wzmożony hałas podczas ruszania lub jazdy na niskich biegach.

5. Spalenizna:

  • Wyczuwalny jest ostry, nieprzyjemny zapach palonej tarczy sprzęgła.
  • Zapach nasila się podczas ruszania lub jazdy pod górę.

Kiedy dochodzi do spalenia sprzęgła?

Niewłaściwa technika jazdy:

  • Jazda na półsprzęgle: Przytrzymywanie pedału sprzęgła w połowie drogi podczas ruszania lub zmiany biegów powoduje nadmierne tarcie i zużycie okładzin ciernych.
  • Gwałtowne ruszanie i hamowanie: Nagłe ruszanie z piskiem opon lub gwałtowne hamowanie silnikiem generuje duże obciążenia dla sprzęgła, co może doprowadzić do jego spalenia.
  • Jazda z dużym obciążeniem: Holowanie przyczepy lub jazda pod górę z dużym ładunkiem stwarza duże obciążenia dla sprzęgła, co zwiększa ryzyko jego uszkodzenia.
  • Niewłaściwa zmiana biegów: Niedopasowanie obrotów silnika do biegu podczas zmiany biegów może powodować ślizganie się sprzęgła i jego zużycie.

Nadmierne zużycie:

  • Z biegiem czasu okładziny cierne sprzęgła ulegają zużyciu: Naturalnym procesem jest zużywanie się sprzęgła wraz z przebiegiem pojazdu.
  • Usterki innych elementów układu napędowego: Awaria wysprzęglika, docisku sprzęgła lub łożyska oporowego może również doprowadzić do spalenia sprzęgła.

Czy można jechać ze spalonym sprzęgłem?

Wszystko zależy od tego, w jakim stopniu zostało ono spalone, jak długa droga jest do pokonania i w jaki sposób kierowca prowadzi samochód.

  • Po pojawieniu się objawów spalonego sprzęgła należy zjechać w bezpieczne miejsce (np. na parking przy stacji benzynowej) i odczekać ok. 30 minut, aż sprzęgło ostygnie.
  • Po tym czasie należy przeprowadzić próbę. Jeśli można wrzucić pierwszy bieg i kolejne, można spróbować kontynuować jazdę.
  • Jeśli przed kierowcą jest daleka droga, należy wybierać taką, w trakcie której będzie można jak najmniej razy zmieniać biegi. Czyli przede wszystkim należy unikać jazdy po mieście.

Jak naprawić spalone sprzęgło?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, uszkodzenie dotyczy jedynie tarczy, czyli jednego z elementów składowych sprzęgła. Teoretycznie, można bez problemu zakupić samą tarczę. Nie ma to jednak ekonomicznego uzasadnienia. Dlaczego? Sama tarcza sprzęgła kosztuje niemal tyle samo, co komplet sprzęgła. Za jej wymianę trzeba zapłacić dokładnie tyle samo, co za wymianę całego kompletu sprzęgła.

Gdzie kupić nowe sprzęgło do samochodu?

Skorzystaj z naszej oferty. Wybierz markę i model auta. Następnie wybierz kategorię „Układ Napędowy”. Tutaj znajdziesz najlepsze sprzęgła do swojego auta. Sprzedajemy oryginalne części zamienne od sprawdzonych dostawców. Takich, którzy dostarczają podzespoły na pierwszy montaż. Dzięki temu masz pewność, że dany podzespół będzie Ci długo służyć. Przy odpowiedniej eksploatacji, dobre sprzęgło może pracować nawet przez 200 tys. kilometrów przebiegu.

Wyszukiwarka w naszym sklepie pozwoli Ci nie tylko łatwo wyszukać daną część. Możesz mieć pewność, że będzie ona pasować do Twojego auta (korzystamy z katalogów referencji).

Pamiętaj, jeśli w Twoim aucie jest dwumasowe koło zamachowe, w przypadku awarii sprzęgła powinieneś wymienić obydwa elementy. Kup zestaw sprzęgła i dwumasowego koła zamachowego w naszym sklepie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl