
Filtr oleju silnikowego to część eksploatacyjna, stosowana w układzie smarowania silników benzynowych i wysokoprężnych. Filtr oleju silnikowego należy regularnie wymieniać. Jeśli kierowca doprowadzi do sytuacji, w której filtr oleju zostanie zapchany, pojawią się prawdziwe problemy. I groźba przyspieszonego zużycia jednostki napędowej, łańcucha rozrządu, turbosprężarki, a nawet zatarcia silnika.
Co czego służy olej silnikowy i filtr oleju?
Każdy silnik benzynowy i wysokoprężny (diesla) jest wyposażony w układ smarowania. Płynną częścią każdego układu smarowania jest olej silnikowy. Producent jednostki napędowej już na etapie projektowania silnika dobiera parametry oleju silnikowego (lepkość plus dodatki).
Zadaniem układu smarowania jest nadanie olejowi silnikowego odpowiedniego ciśnienia i rozprowadzenie go do wszystkich punktów smarowania wewnątrz jednostki napędowej, a także do dodatkowych podzespołów (jak turbosprężarka lub kompresor, jeśli występują w danym silniku). Następnie olej silnikowy musi zostać oczyszczony z zanieczyszczeń, które zebrał krążąc po wnętrzu jednostki napędowej.
Do czego służy olej silnikowy? Jego zadaniem jest smarowanie pracujących części mechanicznych silnika, pozostawianie na nich ochronnego filmu zapobiegającego tarciu, obniżanie temperatury pracy jednostki napędowej, wyciszenie pracy silnika, a także zbieranie i odprowadzanie zanieczyszczeń.
Olej silnikowy pod odpowiednim ciśnieniem jest też wykorzystywany do zapewnienia łańcuchowi rozrządu właściwego napięcia (poprzez działanie na hydrauliczny napinacz), a także do przestawiania wałków rozrządu w układach zmiennych faz rozrządu.
Do czego służy filtr oleju silnikowego? Jego zadaniem jest odbieranie i zatrzymywanie zanieczyszczeń z oleju silnikowego.
Jak wygląda filtr oleju silnikowego i gdzie jest zamontowany?
Filtr oleju silnikowego może mieć dwie postacie (zależnie od technologii wybranej przez producenta auta):
- Metalowej puszki z otworami, którą przykręca się za pomocą odpowiedniego klucza;
- Wkładu z uszczelnieniami, który umieszcza się w odpowiednim miejscu silnika po odkręceniu specjalnej pokrywy.
W obu rozwiązaniach filtr oleju składa się zazwyczaj z pergaminu i materiałów filtrujących. To oczywiste, że taka konstrukcja sprawia, że po pewnym czasie filtr się zapcha. Filtr jest montowany w dolnej części silnika, przy misce olejowej.
Objawy zapchanego filtra oleju
Co się stanie, jeśli filtr oleju silnikowego przestanie odbierać zanieczyszczenia z oleju? Zanieczyszczenia te będą krążyć wraz z olejem po całym silniku. Mogą one doprowadzić do zapchania kanalików olejowych, uszkodzenia panewek (łożysk ślizgowych silnika), zablokowania przewodu prowadzącego olej do turbosprężarki, zablokowania smoka olejowego przy pompie oleju, doprowadzając do problemów z zasysaniem oleju przez pompę.
Typowy objaw zapchanego filtra oleju to zanieczyszczony olej silnikowy, co można zaobserwować po wyciągnięciu bagnetu. Olej silnikowy na bagnecie nie będzie miał barwy perłowej, tylko czarną.
Jak unikać ryzyka zatkania filtra oleju?
Wystarczy regularnie wymieniać olej silnikowy wraz z filtrem oleju. Mechanicy zalecają, aby stosować się do tak zwanej złotej zasady. Polega ona na tym, że olej silnikowy wraz z filtrem oleju należy wymieniać co 15 tysięcy kilometrów przebiegu.
Jeśli auto ma instalację gazową albo/i jest eksploatowane tylko na krótkich trasach, zaleca się, aby olej silnikowy wraz z filtrem wymieniać co 10 tysięcy kilometrów przebiegu. Taki sposób serwisowania auta z pewnością pozwoli zapobiec sytuacji, w której dojdzie do zapchania filtra oleju.
Jak sobie radzić z zapchanym filtrem oleju?
Jeśli masz podejrzenie, że filtr oleju w Twoim aucie jest zapchany i od pewnego czasu zanieczyszczenia z oleju nie są odbierane, zastosuj się do prostych zasad:
- Przed samą wymianą oleju silnikowego (np. w drodze do warsztatu) wlej do układu smarowania płukankę do silnika;
- Kup odpowiedni olej silnikowy (o specyfikacji, zalecanej przez producenta auta) i filtr oleju;
- Kup też korek oleju i podkładkę pod niego;
- Po zakończonej wymianie oleju i filtra wszystkie problemy powinny się zakończyć.
Pamiętaj, w sklepie internetowym DoOpla.pl kupisz wszystko, czego potrzebujesz do wymiany oleju. Mamy najlepsze oleje silnikowe i markowe, oryginalne filtry oleju.