Dlaczego warto kupić bagażnik dachowy? 0
Dlaczego warto kupić bagażnik dachowy?

Różne typy bagażników dachowych

Bagażnik to określenie zbiorcze dla różnych systemów nośnych, z których każdy przeznaczony jest do transportu określonego rodzaju sprzętu; Na przykład:

  • kosze bagażowe
  • boksy dachowe
  • bagażnik na narty
  • uchwyt na kajak
  • bagażnik rowerowy na dachu

Cechą wspólną większości bagażników jest jednak to, że są one montowane na podstawie, która z kolei jest przymocowana do dachu samochodu i musi pasować do danego modelu samochodu.

Bagażnik dachowy - Opel

Na przykład, jeśli posiadasz Opla Astra K, potrzebujesz bagażnika bazowego, który można zamontować w tym modelu. W zależności od potrzeb, na podstawowym bagażniku można zamontować boks dachowy, bagażnik na narty lub dowolny inny rodzaj bagażnika, o którym mowa powyżej.

Zalety bagażników dachowych

Czasami po prostu brakuje miejsca, pomimo dużego bagażnika. Jeśli nie chcesz od razu podróżować z przyczepą, bagażnik dachowy jest praktyczną i niedrogą alternatywą.

Box dachowy pozwala na transport przedmiotów, które nie mieszczą się w normalnym bagażniku samochodowym. Możliwości są ogromne, ponieważ po zamontowaniu bazy można na niej umieścić różne akcesoria dodatkowe, takie jak boksy bagażowe czy bagażniki rowerowe.

zamontowany bagażnik samochodowy

Bagażnik dachowy ma również wiele zalet w porównaniu z bagażnikami tylnymi i bagażnikami montowanymi na haku przyczepy. Znacznie ułatwia transport dłuższych przedmiotów, takich jak narty czy deski snowboardowe. Ponadto bagażniki dachowe są znacznie bardziej elastyczne, ponieważ konstrukcje są różne i dzięki temu można je dostosować do konkretnego zastosowania.

Bardzo istotną zaletą jest fakt, że podczas korzystania z bagażnika dachowego widok do tyłu pozostaje niezakłócony, co przyczynia się do zachowania bezpieczeństwa. Przed przystąpieniem do wyboru bagażnika dachowego należy ustalić, w jaki system nośny jest wyposażony pojazd. W większości pojazdów stosowane są stałe punkty osadzone w karoserii. Jednak w przypadku starszych modeli mogą wystąpić inne rozwiązania w tym zakresie. Sposób mocowania bagażnika dachowego zależy przede wszystkim od modelu pojazdu.

Bagażnik dachowy w oplu Crossland

Jazda z bagażnikiem dachowym

W przypadku jazdy z bagażnikiem dachowym obowiązują dodatkowe ograniczenia, których przestrzeganie jest obowiązkiem kierowcy. Należy również wziąć pod uwagę informacje dostarczone przez producenta. Zawsze należy zwracać uwagę na masę, dla której zaprojektowano bagażnik dachowy i maksymalną prędkość, z jaką można z nim przejechać.

Nie trzeba dodawać, że nie wszystko nadaje się do transportu na bagażniku dachowym i że ładunek powinien być zawsze dobrze zabezpieczony. Spadające przedmioty czy elementu bagażu stanowią poważne zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. Nawet jeśli niektóre rzeczy można łatwo przymocować do bagażnika dachowego, zawsze należy znać i stosować się do specyfikacji producenta.

jazda z bagażnikiem dachowym - Opel Crossland

O czym należy pamiętać podczas jazdy z bagażnikiem dachowym

Jadąc z bagażnikiem dachowym, należy zawsze mieć świadomość, że zmieni to aerodynamikę pojazdu. Nawet bardzo aerodynamicznie zaprojektowane boksy dachowe generują dodatkowy opór, co również wpływa na sposób prowadzenia pojazdu. Ponadto bagażnik dachowy zwiększa powierzchnię dla wiatru wiejącego z boku. Należy zwrócić na to szczególną uwagę podczas wyprzedzania, na mostach i wszędzie tam, gdzie nagłe podmuchy wiatru mogą pojawić się z boku.

Bagażnik dachowy podczas jazdy

Prędkość powinna być zmniejszona bardziej niż zwykle przed ciasnymi zakrętami. Podczas załadunku upewnij się, że ciężkie przedmioty są zapakowane do bagażnika, a lekkie do boksu dachowego. Jeśli środek ciężkości pojazdu przesunie się do tyłu, należy odpowiednio wyregulować kąt świateł mijania, aby nie oślepiać nadjeżdżających pojazdów.

Należy również pamiętać, że dodatkowy ciężar zwiększa drogę hamowania pojazdu. Zachowaj więc większą odległość od pojazdów z przodu i zwiększ swoją gotowość do hamowania w mieście i wszędzie tam, gdzie można spodziewać się nagłych przeszkód.

Nie trzeba dodawać, że zużycie paliwa wzrasta wraz z przewożeniem bagażu. W zależności od masy bagażu, zużycie paliwa może wzrosnąć od 20 do 50 procent.

Bagażniki dachowe w Sklepie Doopla.pl

Sklep internetowy DoOpla przedstawia bogatą ofertę bagażników dachowych do różnych modeli Opla. Zadbaj o komfort podróżowania i zwiększenie powierzchni bagażowej swojego Opla. Korzystając z oferty naszego sklepu, decydujesz się na produkty najwyższej jakości w bardzo atrakcyjnych cenach.

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl