Na co zwrócić uwagę przy zakupie felg do samochodu? Czym różnią się od siebie felgi stalowe i felgi aluminiowe (popularnie alufelgi)? Czy w samochodzie można stosować dowolne felgi, czy też trzeba się stosować do zaleceń producenta auta?
Kiedy wymienić felgi?
1. Kiedy ulegają uszkodzeniu
Felgi samochodowe (zarówno felgi stalowe, jak i felgi aluminiowe) są bardzo trwałe, ale nie są niezniszczalne. Mogą ulegać uszkodzeniom w trakcie eksploatacji auta. Kiedy do tego dojdzie, trzeba je wymienić, albowiem mają one bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Powodem uszkodzenia felg może być korozja albo uszkodzenia mechaniczne. Na przykład skrzywienie. Czasami wystarczy uderzyć bokiem felgi o krawężnik, aby uszkodzić jej obręcz i spowodować trwałą nieszczelność. A ponieważ obecnie stosuje się opony bezdętkowe, pomiędzy stopką opony a obręczą felgi nie może być nawet najmniejszej szczeliny.
Warto pamiętać, że felgi są bardzo ważne dla bezpieczeństwa samochodu. Dlatego wszelakie poważne uszkodzenia mechaniczne (np. pęknięcia ramion felg aluminiowych), poważne ataki korozji, czy uszkodzenia śrub/nakrętek mocujących felgę do piasty koła – kwalifikują je do natychmiastowej wymiany.
2. Kiedy chcemy zmienić wygląd auta
Niektórzy kierowcy wybierają do swoich aut alufelgi, albowiem felgi aluminiowe zapewniają samochodowi bardziej atrakcyjny wygląd niż felgi stalowe (nawet z finezyjnymi kołpakami). Wybierając odpowiedni wzór alufelgi, można dodać autu elegancji, albo zmienić jego wygląd na bardziej sportowy.
3. Kiedy nadarza się okazja
Do zakupu nowych felg może też zachęcić zakup nowych opon albo drugiego kompletu opon. Posiadanie dwóch kompletów felg z oponami (jeden z zimowymi, drugi z letnimi) znacząco usprawnia i przyspiesza proces sezonowej wymiany opon. Kierowca może dokonać jej sam. Jedynie powinien sprawdzić wyważenie i siłę dokręcenia śrub w warsztacie wulkanizacyjnym.
Felgi aluminiowe czy felgi stalowe?
Porównanie felg stalowych i aluminiowych:
Cecha | Felgi stalowe | Felgi aluminiowe |
Wentylacja układu hamulcowego | x | v |
Wygląd | x | v |
Waga | x | v |
Podatność na uszkodzenia | v | x |
Podatność na warunki atmosferyczne | x | v |
Cena | v | x |
Felgi stalowe mają pełną budowę, z niewielkimi otworami wentylacyjnymi. Alufelgi z kolei mają duże otwory pomiędzy ramionami, co pozwala na tworzenie różnych ciekawych kształtów. Duże otwory pozwalają na łatwą wentylację elementów roboczych układu hamulcowego (tarczy i klocków), ułatwiając odprowadzanie z nich ciepła.
Felgi aluminiowe są lżejsze, co wpływa na mniejsze opory toczenia. Można je stosować z oponami niskoprofilowymi. Dzięki temu można montować w samochodzie felgi o dużej średnicy, co pozwala na wyraźne zmiany wyglądu zewnętrznego auta. Jednak felgi aluminiowe są bardziej narażone na zużycie, ze względu na łatwość ich porysowania i uszkodzenia, gdy w oponie nie będzie odpowiedniego ciśnienia powietrza. Poza tym alufelgi są znacząco droższe od felg stalowych.
Felgi aluminiowe wymagają stosowania specjalnych środków czyszczących. Jednak można je zabezpieczyć przed uszkodzeniami, stosując np. powłoki ceramiczne i opony z ochronnym rantem, zapobiegające otarciom.
Felgi stalowe są narażone na ataki korozji, nie zapewniają tak dobrej wentylacji dla układu hamulcowego. Nie są też zbytnio atrakcyjne wizualnie (z wyjątkiem tzw. felg hybrydowych). Co kilkanaście miesięcy trzeba je malować. Ich wygląd można poprawić, stosując kołpaki.
Rozmiary felg – jakie wybrać?
W samochodzie nie wolno stosować dowolnych felg i dowolnych opon. Grozi to uszkodzeniem auta. Można doprowadzić do zablokowania koła, a także uszkodzenia elementów układu kierowniczego i zawieszenia. Producent samochodu dokładnie określa, jakie rozmiary felg i jakie rozmiary opon mogą być stosowane w danym samochodzie.
Parametry felg
Dobór felg stalowych jest prosty. W tym przypadku producent auta podaje:
- Średnicę felgi – w calach;
- Rodzaj mocowania felgi – chodzi dokładnie o rozkład śrub lub nakrętek mocujących – np. 5x100.
Poza rozmiarem felgi, producent samochodu określa także rozmiar opony, jaka może być montowana na danej feldze. Należy się do tego bezwzględnie stosować.
Dobór felg aluminiowych wymaga zastosowania się do większej ilości parametrów. Tutaj producent auta określa:
- Średnicę felgi – w calach;
- Szerokość wnęki – w calach;
- Typ obrzeża felgi – określany symbolem literowym;
- Ukształtowanie powierzchni osadzenia felgi;
- Rodzaj mocowania felgi – np. 5x100.
Te parametry są niezwykle ważne. Są one zapisywane w formie skróconego kodu.
Jak wygodnie dobrać felgi do swojego samochodu?
Kierowca, który chce kupić nowe felgi stalowe, nowe felgi aluminiowe albo felgi i opony, nie musi się denerwować tym, czy uda mu się odpowiednio dobrać te elementy do swojego auta.
Można zdecydowanie prościej.
Wystarczy odwiedzić sklep DoOpla.pl, który prowadzi sprzedaż części i akcesoriów do samochodów marki Opel, Chevrolet, Peugeot i Citroen. W ofercie sklepu znajdują się także opony i felgi do wymienionych wyżej aut.
Jak wygodnie i szybko dobrać felgi i opony do swojego auta? Wystarczy wejść na stronę sklepu DoOpla.pl, wybrać markę swojego auta, a następnie model. W menu wyświetli się lista dostępnych felg aluminiowych, felg stalowych, opon, a także kompletnych kół (felg z oponami), idealnie dobranych do konkretnego (wybranego wcześniej) modelu auta.
Sklep DoOpla.pl zapewnia bardzo szeroki wybór opon i felg, a także wszelakiego typu części samochodowych i akcesoriów. Atutem sklepu jest wysoka jakość sprzedawanych produktów, atrakcyjne ceny i szybka realizacja zamówień. Jeśli chcesz kupić nowe alufelgi, felgi stalowe albo opony do swojego Opla, Chevroleta, Peugeota, albo Citroena – koniecznie odwiedź sklep DoOpla.pl!