Jak przygotować samochód na zimę

Każdy kierowca wie, że zima to ekstremalny czas dla pojazdu. Korzystanie z samochodu o tej mroźnej porze roku wiąże się z utrudnionymi warunkami na drodze, które mogą rzutować na bezpieczeństwo i komfort jazdy kierowcy oraz pasażerów. Zimowa jazda wymaga wielu przygotowań samochodu, aby pojazd był bezpieczny. Przede wszystkim powinni Państwo zadbać o stan opon, akumulatora, świateł, wycieraczek, a także oleju silnikowego oraz nadwozia. Zabezpieczenie samochodu przed zimą to nie tylko wymiana ogumienia, lecz również szereg innych czynności, które usprawnią zimową jazdę. Panujące wtedy warunki na drodze są niesprzyjające ze względu na oblodzenie, sól drogową czy niskie temperatury.

Opony zimowe

Jednymi z ważniejszych elementów samochodu są opony, które odpowiadają za kontakt z podłożem, a także prowadzenie i drogę hamowania. Ogumienie letnie znacznie różni się od zimowego, szczególnie bieżnikiem. Większy bieżnik daje możliwość lepszego odprowadzania wody, błota czy śniegu, a także znacznie skraca drogę hamowania. Wymiany opon w sezonie zimowym dokonuje się także z powodu miękkiej mieszanki gumy, z jakiej są wykonane. Modele zimowe powstają z gumy, która przede wszystkim lepiej trzyma się podłoża, dlatego ułatwiają poruszanie po mokrej bądź zaśnieżonej nawierzchni. Ogumienie dostosowane do warunków zimowych daje również możliwość jazdy o nachyleniu 13%. Wymianę opon należy przeprowadzić gdy temperatura utrzymuje się poniżej 7 stopni Celsjusza.

 

Sprawny akumulator

W zimowe, mroźne poranki spory problem zwykle sprawia akumulator. Zdarza się, że to on jest przyczyną opóźnień wyjazdów czy zupełnego braku możliwości wyjazdu samochodem. Warto o niego zadbać zabezpieczając samochód przed zimą. Po pierwsze należy sprawdzić kondycję akumulatora w serwisie, czyli dokonać pomiaru prądu ładowania, a także prądu upływu na postoju. Sprawdzając sprawność akumulatora, trzeba też wziąć pod uwagę stan przewodów do alternatora oraz rozrusznika. To bardzo ważne, ponieważ przy różnych temperaturach sprawność akumulatora spada -, na przykład przy zerowej temperaturze należy mieć świadomość, że jego wydajność spadnie o aż 20%. Jeżeli chcemy uniknąć sytuacji, w której pewnego mroźnego poranka samochód odmówi nam posłuszeństwa, to warto skontrolować stan akumulatora. W razie gdyby czas jego eksploatacji się kończył, to zalecamy zaopatrzyć się w nowy.

Olej silnikowy

Zastanawiając się jak zabezpieczyć samochód przed zimą, uwagę należy zwrócić również w stronę oleju silnikowego oraz innych płynów eksploatacyjnych. Najważniejsze w tym zakresie jest sprawdzenie poziomu i stanu oleju silnikowego. Należy pamiętać, że w niskich temperaturach niestety olej gęstnieje, przez co utrudnione jest jego dobre i całkowite rozprowadzenie po istotnych elementach. Z tego powodu warto stosować olej przystosowany do panujących temperatur i warunków atmosferycznych. Skupiając się na płynach eksploatacyjnych, ważne są też płyny hamulcowe, ponieważ substancja w takim płynie z czasem traci swoje właściwości, przez co może wydłużyć drogę hamowania. Jest to efekt niepożądany i niebezpieczny szczególnie zimą.

Działające światła i wycieraczki

Zimą bardzo szybko robi się ciemno, a nie każde miejsce jest w doskonały sposób oświetlone, dlatego warto zadbać o jak najlepszy stan świateł. Przede wszystkim warto udać się na stację diagnostyczną, aby sprawdzić, czy światła nie uległy rozkalibrowaniu, ze względu na różnego typu wyboje. Częstą przyczyną tego, dlaczego światła nie działają prawidłowo, jest zmatowienie soczewki lampy. Jest to usterka, którą można w miarę łatwo i sprawnie naprawić. Do dobrej widoczności potrzebne są również wysokiej jakości pióra wycieraczek. Są one elementem, który musi zmierzyć się nie tylko z deszczem, ale i ze śniegiem, czasami bardzo lepkim.

Nadwozie

Zabezpieczając samochód przed zimą, należy pamiętać o jego dokładnym umyciu wewnątrz oraz na zewnątrz. Po umyciu części zewnętrznej, domywając każde zabrudzenia, które mogłyby w późniejszym czasie zatrzymać wodę, należy dokładnie wysuszyć samochód. Dobrym sposobem jest również zabezpieczenie lakieru twardym woskiem, dzięki któremu auto będzie trudniej się brudziło i łatwiej czyściło. Zimą uszczelki czy zamki mają predyspozycje do szybkiego przymarzania, dlatego warto je wcześniej posmarować środkiem na bazie silikonu.

Gumowe dywaniki samochodowe

Dywaniki samochodowe pomagają nam otrzymać porządek wewnątrz kabiny pasażerskiej. Zimą najlepiej sprawdzają się dywaniki wykonane z tworzywa sztucznego, które skutecznie ochronią podłogę naszego samochodu przed błotem, wodą czy śniegiem. Stosowanie welurowych dywaników w okresie zimowym prowadzi do wchłonięcie całej wody. Może być to przyczyną parowania szyb w środku auta, a w niektórych przypadkach do zgnicia dywaniku.

Zima niesie ze sobą wiele niespodzianek, dlatego jeżeli chcemy mieć pewność, że samochód nas nie zawiedzie, to warto zastosować się do wyżej wymienionych wskazówek. Przygotowania do zimowej pogody i niesprzyjających warunków pogodowych warto rozpocząć już teraz. Zmniejszy to stres związany z jazdą samochodem w chłodnych miesiącach.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl