Na co zwrócić uwagę, kupując nowy akumulator?
Na co zwrócić uwagę, kupując nowy akumulator?

Bez sprawnego akumulatora samochód nigdzie nie pojedzie. Jest to rodzaj baterii, która z czasem traci swoje właściwości i wymaga wymiany na nową. Przyjrzyjmy się, na co należy zwrócić uwagę, kupując nowy akumulator do samochodu.

Typ akumulatora

Przede wszystkim musimy wiedzieć, w jaki akumulator był wyposażony nasz samochód fabrycznie. Istotne jest, czy był to zwykły akumulator kwasowo-ołowiowy, czy może akumulator EFB (z ang. enhanced flooded battery) lub akumulator AGM (z ang. absorbent glass mat). Nie możemy akumulatora zastąpić innym typem niż ten przypisany do samochodu.

Pojemność akumulatora

Pojemność akumulatora również musi być dostosowana do zaleceń producenta samochodów. W tym przypadku jednak jest to zazwyczaj określony przedział pojemności. Możemy zdecydować się na zakup baterii o nieco większej pojemności niż wcześniej, ale musi być to wartość z podanego przedziału. Jest to dobry wybór, ponieważ im wyższa pojemność baterii, tym wyższy jego prąd rozruchowy, a podczas postoju więcej czasu zajmuje mu rozładowanie.

Prawy czy lewy?

Następnie zwracamy uwagę na położenie zacisków akumulatora, a dokładniej sprawdzamy, czy „plus” umieszczony jest po prawej czy po lewej stronie. Jeśli zakupimy akumulator o niewłaściwym położeniu zacisków – nie zamontujemy go w swoim samochodzie.

Prąd rozruchowy

Prąd rozruchowy to maksymalny wydatek energii, jaką akumulator oddaje w jednostce czasu. Jest on podawany w amperach [A] i rośnie wraz z pojemnością baterii. Jeśli zatem pojemność akumulatora będzie poprawnie dobrana, wartość prądu rozruchowego również powinna być odpowiednia.

Wielkość obudowy

Akumulator musimy zmieścić we wnęce, która jest pod maską samochodu i móc go stabilnie przykręcić do podstawy. Decydując się na zakup akumulatora o podwyższonej pojemności, należy upewnić się, że na pewno da się go umieścić w aucie i przykręcić. Problem mogą mieć również właściciele starszych modeli samochodów dalekowschodnich marek, gdyż fabrycznie były one wyposażone w akumulatory o nietypowych proporcjach.

Kiedy czas na wymianę akumulatora?

Wiemy już, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze nowego akumulatora. A teraz zastanówmy się, kiedy jest najlepszy czas na wymianę akumulatora na nowy. Z pewnością nie należy czekać, aż całkowicie się on wyeksploatuje, gdyż wtedy samochód nam nie ruszy. Żywotność akumulatorów określona jest na około 4-5 lat. Po tym okresie ma on już tylko 50% swojej pierwotnej pojemności, nawet jeśli był użytkowany zgodnie z zaleceniami. Także przebieg pojazdu nie ma w tym przypadku znaczenia. Należy zdać sobie sprawę, że jeśli akumulator nie osiąga właściwych parametrów, ma to negatywny wpływ na całą elektronikę. Odwlekanie zatem w czasie momentu zakupu nowego akumulatora jest złudnymi oszczędnościami.

Oznaki ze strony akumulatora, że już czas na wymianę

Aby auto mogło odpalić, akumulator musi być sprawny. W momencie, gdy jego sprawność zaczyna spadać, pojawiają się problemy z uruchomieniem silnika i nie ma tutaj znaczenia aktualna temperatura powietrza. Ponadto możemy zauważyć wolniejsze obroty rozrusznika w efekcie zbyt małego prądu rozruchowego. Objawem świadczącym o problemie z akumulatorem są również słabiej świecące reflektory na postoju, przy wyłączonym silniku.

Podsumowanie

Jeśli nie chcesz, aby spotkała Cię niemiła niespodzianka w mroźny poranek, gdy spieszysz się do pracy, pamiętaj o regularnej wymianie akumulatora na nowy. Nie odkładaj tego „na później”, gdyż konsekwencje będą naprawdę nieprzyjemne. Jeśli jesteś posiadaczem pojazdu marki Opel, Peugeot lub Citroen, zapoznaj się z ofertą naszego sklepu motoryzacyjnego DoOpla.pl, a znajdziesz w niej szeroką ofertę części i akcesoriów do samochodów właśnie tych marek.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl