Najczęstsze awarie wycieraczek samochodowych
Najczęstsze awarie wycieraczek samochodowych

Wycieraczki samochodowe to jedna z podstawowych części samochodowych, która ma bardzo ważny wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Nie da się bezpiecznie jechać samochodem w trakcie jakichkolwiek opadów, jeśli auto nie ma sprawnych wycieraczek. Jakie są najczęstsze awarie wycieraczek w samochodzie i jak je rozpoznać?

Najczęstszy układ, stosowany w większości współczesnych aut osobowych, to dwie wycieraczki na przedniej szybie, poruszające się w tym samym kierunku i jedna wycieraczka tylnej szyby. Są też inne rozwiązania, zależne od producenta i modelu samochodu. Wycieraczki przedniej szyby mogą poruszać się w przeciwnych kierunkach albo cała przednia szyba może być czyszczona tylko przez jedną wycieraczkę.
Bez względu na to, ile wycieraczek pracuje, muszą być one sprawne.

Co powoduje zużycie wycieraczek samochodowych?

Wycieraczki samochodowe zużywają się w trakcie eksploatacji – to pierwszy, podstawowy powód. Guma, z której wykonane są pióra, kruszeje na skutek promieniowania ultrafioletowego. Może też niszczyć się w trakcie mrozu.

Do przyspieszonego zużycia wycieraczek samochodowych dochodzi wtedy, gdy:

 • Kierowca używa wycieraczek na oblodzonej szybie, zamiast wcześniej oczyścić ją dokładnie z lodu i śniegu;
 • Doszło do przemarznięcia piór wycieraczek do szyby, a kierowca uwalnia je na siłę;
 • Kierowca używa wycieraczek do czyszczenia zaschniętych ptasich odchodów;
 • Kierowca nie używa odpowiedniej ilości płynu do spryskiwaczy, przez co wycieraczki pracują na sucho i zużywają się w przyspieszonym tempie;
 • Wycieraczki wystawione latem na długotrwałe działanie silnych promieni słonecznych wysychają i kruszą się;
 • Kierowca stosuje płyn do spryskiwaczy niskiej jakości. Dobre płyny do spryskiwaczy mają w swoim składzie składniki takie jak gliceryna, które zwiększają poślizg piór wycieraczek.

Jak rozpoznać awarie wycieraczek samochodowych?

 • Jest to bardzo proste. Uszkodzone wycieraczki samochodowe generują standardowe objawy awarii.
 • Wycieraczki smużą. Na szybie powstaje coś w rodzaju mgły. W tym przypadku powinno się przede wszystkim dokładnie umyć i odtłuścić szybę oraz pióra wycieraczek. Czasami to rozwiązuje problem.
 • Wycieraczki samochodowe pozostawiają niedoczyszczone pola.
 • Wycieraczki hałasują – trą o szybę.
 • Od wycieraczek oderwał się kawałek pióra.

Co zrobić, gdy wycieraczki nie spełniają swojej roli?

Uszkodzone wycieraczki samochodowe wymienia się na nowe. W przypadku starych typów wycieraczek istnieje możliwość wymiany samych gumek. Jednak o wiele lepiej, szybciej i sprawniej będzie zastosować zupełnie nowe wycieraczki.

Obecnie najbardziej cenione i popularne są wycieraczki płaskie albo hybrydowe. Są nowoczesne, ciche i ładnie przylegają do szyby.

Wycieraczki samochodowe należy dobrać do modelu auta. Na co należy zwrócić uwagę?

 • Na długość piór wycieraczek. Warto pamiętać, że zazwyczaj dwie przednie wycieraczki mają pióra o różnej długości.
 • Na rodzaj mocowania wycieraczki do ramienia. Wiele modeli wycieraczek ma różne rodzaje mocowań, które można łatwo wymienić.

Wycieraczki samochodowe do Peugeota i Opla

Wycieraczki samochodowe dla marek Peugeot i Opel są projektowane i produkowane z myślą o zapewnieniu efektywnego i bezpiecznego usuwania wody, błota, śniegu i innych zanieczyszczeń z przedniej szyby pojazdu. Dodatkowo umożliwiają łatwą wymianę przez użytkownika, co ułatwia utrzymanie pojazdu w doskonałym stanie technicznym.

Wycieraczki Opel i Peugeot są zaprojektowane tak, aby doskonale pasować do konkretnej linii i modelu samochodu. Precyzyjne dopasowanie gwarantuje skuteczne czyszczenie całej powierzchni szyby bez pozostawiania smug.

Producenci samochodów wykorzystują innowacyjne technologie w produkcji wycieraczek, takie jak hydrofobowe powłoki lub specjalne materiały gumowe, aby zwiększyć skuteczność i trwałość w różnych warunkach atmosferycznych.

Dbałość o komfort podróży jest widoczna w wycieraczkach Peugeot i Opel, które zostały zoptymalizowane pod kątem redukcji hałasu podczas pracy, zapewniając spokojną jazdę nawet w deszczowe dni.

Gdzie kupić wycieraczki samochodowe?

Jeśli szukasz dobrych wycieraczek samochodowych – odwiedź sklep DoOpla.pl Znajdziesz tu ogromny wybór wycieraczek do samochodów marki Opel, Peugeot i Citroen. Nie musisz przejmować się odpowiednim doborem wycieraczek. Oferta naszego sklepu jest skonstruowana tak, że wybrane przez Ciebie wycieraczki samochodowe na pewno będą pasować do Twojego auta.

Nie zapomnij też o dobrym płynie do spryskiwaczy!

Sprawdź akcesoria do Peugeota, Opla 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl