Zadbaj o opony zimowe w swoim Oplu 0

Śnieg, lód i ujemne temperatury – zima ma w zanadrzu kilka niemiłych dla kierowców niespodzianek. Stosowanie opon zimowych w czasie zimy jest zalecane przez ekspertów. Są one bardziej odporne na zużycie, zapewniają lepszą przyczepność i bezpieczniejsze prowadzenie samochodu. Co wyróżnia opony zimowe i jak one działają?

Kiedy warto stosować opony zimowe?

Powszechnym błędem jest przekonanie, że opony zimowe są potrzebne tylko w trudnych warunkach atmosferycznych, w których występuje śnieg i lód. W rzeczywistości wysoka zawartość krzemionki i naturalnego kauczuku w oponach zimowych oznacza, że oferują one doskonałą przyczepność w każdych warunkach, gdy temperatura spada poniżej 7˚C. Opony zimowe znacznie skracają drogę hamowania w niskich temperaturach, nawet przy większych prędkościach, a im trudniejsze warunki, tym bardziej wskazane jest stosowanie zimowego ogumienia.

Czym są Opony zimowe?

Opony zimowe, czasami określane jako „śniegowe”, są specjalnie zaprojektowane do użytku w temperaturach poniżej 7˚C, gdzie pomagają skrócić drogę hamowania i poprawiają prowadzenie pojazdu. Największe różnice między oponami letnimi i zimowymi stają się najbardziej widoczne, gdy samochód jedzie po śniegu lub lodzie, ponieważ opony zimowe mają znacznie lepszą przyczepność na tych typowo „śliskich nawierzchniach”.

Jak działają Opony zimowe

Opony zimowe łączą różne aspekty konstrukcyjne, aby zapewnić przewagę w prowadzeniu w chłodne dni. Po pierwsze, mają wyższą zawartość kauczuku naturalnego niż zwykłe opony, dzięki czemu mają znacznie bardziej miękką strukturę. Gdy temperatura spada poniżej 7˚C, guma w oponach letnich zaczyna twardnieć, co wpływa na ich przyczepność. I odwrotnie, specjalnie stworzona mieszanka gumowa obecna w oponach zimowych zapewnia ciągłą elastyczność w niższych temperaturach.

Ponadto bieżnik opon zimowych ma węższe nacięcia (lamelki) i głębsze rowki, co zapewnia im większą powierzchnię i przyczepność. Dzieje się tak, ponieważ śnieg jest wpychany w szersze rowki, zapewniając lepszy kontakt między gumą koła a drogą, a lamele pozwalają blokom bieżnika głębiej wbijać się w lód lub śnieg. Pomoże to zmniejszyć ryzyko podsterowności i nadsterowności.

Jak odróżnić opony zimowe od letnich

Wizualnie oponę zimową można zwykle zidentyfikować, szukając symbolu „M+S” (błoto i śnieg) lub symbolu płatka śniegu na ścianie bocznej opony.

 

 

Te dwa symbole zapewniają, że opona jest zgodna z międzynarodowymi przepisami.

Różnice między tymi oponami można również stwierdzić, patrząc na głębokość bieżnika. W oponie zimowej głębokość zaczyna się od 8 do 9 mm, w porównaniu do 7 mm w oponie letniej.

Niezależnie od tego, główną różnicę można zauważyć podczas jazdy w trudnych warunkach atmosferycznych. Opony zimowe poprawią przyczepność na drodze, a także skrócą drogę hamowania.

Czy można używać opon zimowych przez cały rok?

Ponieważ opony zimowe są specjalnie zaprojektowane do niższych temperatur i „śliskich” dróg, nie zaleca się ich używania w suchych, letnich miesiącach. Używanie opon zimowych latem będzie skutkować następującymi wadami:

  • Spadek właściwości jezdnych – ze względu na elastyczność opony zimowe nie są przystosowane pod kątem szybkich manewrów lub ostrego prowadzenia w miesiącach letnich. Muszą być miękkie i gąbczaste, aby poradzić sobie ze śniegiem i lodem, gdy jest zimno, ale ta funkcja nie jest przydatna w cieplejsze dni.
  • Szybsze zużycie – budowa opon zimowych powoduje ich przyspieszone zużycie w wyższych temperaturach.
  • Używanie opon zimowych w cieplejszych miesiącach spowoduje w konsekwencji gorsze wrażenia z jazdy, a także spowoduje częstszą ich wymianę, ponieważ szybciej się zużywają.

Czy Opony zimowe działają podczas gołoledzi?

Testy wykazały, że próba zatrzymania pojazdu na oblodzonej nawierzchni może trwać do 9 razy dłużej niż normalnie. Oczywiście dzięki lepszej przyczepności i elastyczności opony zimowe poprawią trakcję i drogę hamowania na czarnym lodzie, ale należy pamiętać o zachowaniu ostrożności podczas jazdy po drogach podatnych na tworzenie się gołoledzi.

Czy mogę zamontować opony zimowe tylko na dwóch kołach?

Zaleca się założenie opon zimowych na wszystkie cztery koła. Jeśli są zamontowane tylko na kołach napędzanych, możesz doświadczyć niezrównoważonego prowadzenia i hamowania.

Gdzie kupić opony zimowe do samochodów marki Opel

Sklep internetowy DoOpla proponuje bogatą ofertę opon zimowych, letnich i całorocznych do różnych modeli Opla. Zadbaj o swój pojazd oraz innych uczestników ruchu, stosując opony dostosowane do pory roku. Korzystając z oferty naszego sklepu, decydujesz się na produkty najwyższej jakości w bardzo atrakcyjnych cenach.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl