Serwis klimatyzacji - na co zwrócić uwagę przed wakacyjnym wyjazdem? 0
Serwis klimatyzacji - na co zwrócić uwagę przed wakacyjnym wyjazdem?

Warto przeprowadzić serwis klimatyzacji samochodowej przed wakacyjnym wyjazdem. Sprawna klimatyzacja samochodowa pracuje z pełną wydajnością i skutecznie obniża temperaturę we wnętrzu kabiny auta. Niesprawna klimatyzacja samochodowa obciąża silnik i zwiększa zużycie paliwa, ale nie zapewnia odpowiedniego chłodzenia. Poza tym klimatyzacja musi być raz w roku poddawana czyszczeniu – czyli tzw. odgrzybianiu. Odpowiemy – dlaczego trzeba przeprowadzić odgrzybianie klimatyzacji samochodowej i gdzie przeprowadzić kompleksowy serwis klimatyzacji samochodowej, przed wakacyjnym wyjazdem.

Klimatyzacja samochodowa

Dlaczego trzeba serwisować klimatyzację samochodową?

Klimatyzacja samochodowa to zamknięty i szczelny układ, w którym krąży czynnik chłodniczy (mieszanina gazów) oraz olej mineralny, wykorzystywany do smarowania sprężarki.
Jakie są najważniejsze części układu klimatyzacji samochodowej? To:

Czynnik chłodniczy jest sprężany i puszczany w ruch przez sprężarkę klimatyzacji. Filtr osuszacz odbiera od czynnika wilgoć. W skraplaczu (chłodnicy klimatyzacji) czynnik oddaje ciepło i zmienia stan skupienia. W parowniku czynnik chłodniczy odbiera ciepło z powietrza, kierowanego do kabiny. Następnie czynnik znów trafia do sprężarki.

Dlaczego klimatyzację trzeba serwisować?

· To bardzo delikatny układ, w którym mogą pojawić się nieszczelności. Ich powodem może być korozja (przewodów albo skraplacza), drgania (powodujące uszkodzenia elementów mocujących, uszkodzenia mechaniczne (np. skraplacza) albo udział auta w kolizji. Minimalna nieszczelność powoduje wyciek czynnika chłodniczego. Przez to klimatyzacja przestaje pracować z właściwą wydajnością.
· Na wilgotnym parowniku klimatyzacji osadzają się bakterie, wirusy i grzyby, które mogą wywoływać alergie, objawy podobne do przeziębienia, a nawet bardzo poważne schorzenia.
· Trzeba pamiętać także o regularnej wymianie filtra kabinowego, który stanowi barierę dla pyłków, wirusów i innych zanieczyszczeń.
· Na niewłaściwe działanie klimatyzacji mogą także wpłynąć usterki mechaniczne, np. uszkodzenie paska wieloklinowego.

serwis klimatyzacji samochodowej

Kompleksowy serwis klimatyzacji samochodowej – na czym polega

Klimatyzacja samochodowa jest podłączana do specjalnego urządzenia – stacji obsługi klimatyzacji samochodowej. Mechanik podłącza stację do specjalnych złączy serwisowych pod maską auta.
· Z układu odsysany jest czynnik chłodniczy;
· Przeprowadza się test szczelności klimatyzacji (np. wprowadzając do układu obojętny gaz z dodatkiem wodoru), mechanik sprawdza szczelność korzystając z elektronicznego czujnika;
· Jeśli układ jest szczelny, uzupełnia się poziom czynnika chłodniczego i oleju mineralnego;
· Wymienia się także filtr kabinowy;
· Na koniec przeprowadza się dezynfekcję układu – mechanicy stosują specjalne pianki ze środkami biobójczymi albo ozonowanie.

Objawy niesprawnej klimatyzacji samochodowej

Jeśli klimatyzacja samochodowa w Twoim aucie działa z małą wydajnością, przerywa swoją pracę, jeśli z nawiewów dochodzi woń stęchlizny – odwiedź jak najszybciej warsztat, zajmujący się serwisowaniem klimatyzacji.

Kompleksowy serwis klimatyzacji w Serwisie Kanclerz

Zanim wyjedziesz na wakacje, odwiedź autoryzowany serwis Kanclerz w Rudzie Śląskiej albo w Przyszowicach koło Gliwic. Nasi specjaliści przeprowadzą kompleksowy serwis klimatyzacji w Twoim samochodzie, który pozwoli nam komfortowo korzystać z układu klimatyzacji przez cały rok.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl