Usuwanie drobnych odprysków lakieru
Usuwanie drobnych odprysków lakieru

„O nie, znowu rysa na samochodzie” – ile razy zdarzyło się Tobie to powiedzieć? Niestety, ale często nie mamy na to wpływu, a rysy pojawiają się niezależnie od nas. Wąskie i zatłoczone osiedlowe parkingi lub pod hipermarketami, wzmożony ruch na drogach lub zwykła złośliwość innych kierowców – to najczęstsze przyczyny powstawania zarysowań na karoserii auta.

Z jakich warstw składa się powłoka lakiernicza?

Powłoka lakiernicza składa się z trzech warstw: z podkładu, lakieru bazowego i lakieru bezbarwnego. „Pierwsza warstwa to podkład lakierniczy w Oplu, który pełni głównie funkcję antykorozyjną. Następnie mamy lakier bazowy, który nadaje karoserii właściwy kolor. Zewnętrzna warstwa natomiast to bezbarwny lakier – najgrubsza warstwa, która chroni lakier bazowy przed uszkodzeniem.” – opowiada nam doradca ze sklepu doopla.pl.

Rysy płytkie czy głębokie?

Z zabezpieczeniem i usunięciem zarysowań na karoserii samochodu nie należy zbyt długo zwlekać, ponieważ sprzyjają one powstawaniu korozji. Przed przystąpieniem jednak do jakichkolwiek działań należy ustalić, jak głębokie są to uszkodzenia.

Z zabezpieczeniem i usunięciem zarysowań na karoserii samochodu nie należy zbyt długo zwlekać, ponieważ sprzyjają one powstawaniu korozji. Przed przystąpieniem jednak do jakichkolwiek działań należy ustalić, jak głębokie są to uszkodzenia.

Zdarza się jednak, że na naszym ukochanym aucie pojawią się rysy głębokie, które przebiją zarówno warstwę lakieru bezbarwnego i jak i bazowego i odkryją podkład. Na szczęście to nie powód do wielkiego płaczu, ponieważ na rynku jest dostępny lakier zaprawkowy do Opla do samodzielnego nakładania a „rysa na lakierze” nie oznacza już konieczności odwiedzenia lakiernika.

Jaki lakier zaprawkowy zakupić?

Podjęliśmy decyzję, że rysy usuwamy samodzielnie. I bardzo dobrze – nie wydamy fortuny u lakiernika. W sklepach motoryzacyjnych dostępne są zestawy zaprawki do Opla, składające się zazwyczaj z dwóch pojemniczków – jeden to lakier bezbarwny, a drugi z kolorem, oraz z pędzelka do ich nakładania. „Ale należy pamiętać, aby przed zakupem sprawdzić kod lakieru naszego auta.” - zwraca nam uwagę sprzedawca ze sklepu motoryzacyjnego doopla.pl – „Znajdziemy go na tabliczce znamionowej”.

Czy samodzielne nakładanie zaprawki jest trudne?

Zestaw zakupiony – możemy przystąpić „do pracy”. Nie powinno nam to sprawić większego problemu, a jeśli wykonamy wszystkie czynności krok po kroku zgodnie z instrukcją – efekt będzie z pewnością zadowalający. Pamiętajmy jednak, aby przed przystąpieniem do jakichkolwiek czynności, dokładnie umyć samochód. Nawet najmniejszy brud czy ziarenko piasku mogą sprawić, że podczas usuwania rys powstaną kolejne, a winę zrzucimy na lakier zaprawkowy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl