Uszkodzona końcówka drążka kierowniczego 0

Końcówka drążka kierowniczego to część układu kierowniczego, mająca ogromny wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Podzespół ten ma specyficzną budowę i łatwo go uszkodzić. Na uszkodzenia końcówek drążków kierowniczych trzeba reagować jak najszybciej.

Dlaczego? Poważne zużycie i zerwanie końcówki drążka kierowniczego może doprowadzić do wypięcia zwrotnicy, do której zamocowane są przednie koła. Co stanie się dalej? Koło może ustawić się w poprzek kierunku jazdy. Czym to się może skończyć? Nietrudno się domyślić, że utratą panowania nad autem, a w konsekwencji wypadkiem.

Co to jest końcówka drążka kierowniczego?

Końcówka drążka kierowniczego to niewielki element łączący drążek kierowniczy ze zwrotnicą przedniego koła. Stosuje się dwie końcówki – po prawej i po lewej stronie, które wymienia się parami.

Jaką rolę pełni końcówka drążka kierowniczego? Kiedy kierowca porusza kierownicą, ruch koła kierownicy przekazywany jest, za pomocą wału kierowniczego, do przekładni kierowniczej. Tutaj jest on przekształcany z ruchu obrotowego, na ruch posuwisty. Drążki wysuwają się w prawo lub lewo (zgodnie z ruchami kierownicy), powodując ruch zwrotnic kół. A do zwrotnic zamontowane są koła samochodu.
Połączenie pomiędzy drążkami kierowniczymi a zwrotnicami kół nie może być sztywne. Dlaczego? Dlatego, że koło samochodu, na skutek pracy zawieszenia i elementów tłumiąco – sprężystych (amortyzatorów, sprężyn albo miechów powietrznych), musi poruszać się na osi góra – dół. Przez to końcówka drążka kierowniczego to podzespół, którego główną częścią jest przegub kulowy, ze smarem wewnątrz.

Końcówka drążka kierowniczego jest również niezbędna do ustawiania geometrii przedniego zawieszenia. W większości współczesnych aut reguluje się jedynie parametry przedniego zawieszenia samochodowego.

drążek kierowniczy

Co powoduje uszkodzenia końcówki drążka kierowniczego?

  • Jazda po dziurawych drogach, powodująca silne naprężenia, podczas pracy zawieszenia.
  • Podjeżdżanie pod wysokie chodniki podczas parkowania. Uderzenia kołami o wystające nierówności.
  • Agresywna jazda z częstą, ostrą jazdą po zakrętach.
  • Czas, który powoduje starzenie się gumy, która otacza i uszczelnia przegub kulowy. Na skutek starzenia się i kruszenia gumy, dochodzi do wycieków smaru i zatarcia przegubu.

Jakie są objawy awarii końcówki drążka kierowniczego?

Stan końcówek drążków kierowniczych ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Jak wspomnieliśmy wcześniej, w razie wybicia przewodu kulowego i zerwania go, nastąpi rozłączenie drążka kierowniczego ze zwrotnicą koła. A to doprowadzi do tego, że koło może ustawić się w poprzez kierunku jazdy, doprowadzając do tragedii.

Końcówki drążków kierowniczych są kontrolowane w trakcie corocznego przeglądu w Stacji Kontroli Pojazdów. Uszkodzona końcówka drążka na pewno nie umknie uwadze diagnosty i auto nie przejdzie przeglądu. I bardzo dobrze, ponieważ jazda z uszkodzoną końcówką to ryzykowanie własnym życiem.

Warto pamiętać, że do poważnego uszkodzenia końcówki drążka kierowniczego może dojść po wjechaniu w głęboką dziurę, albo po szybkim podjechaniu pod wysoki krawężnik. Dlatego kierowca sam powinien reagować na uszkodzenia.

Jakie są typowe objawy awarii końcówki drążka kierowniczego?

  • Luz na kierownicy,
  • Hałasy spod maski podczas jazdy (nawet po równej nawierzchni) i w czasie postoju – stuki, klekotanie itd.,
  • Gorsze prowadzenie samochodu – wolniejsza reakcja samochodu na ruchy kierownicą.

Jaka końcówka drążka kierowniczego sprawdzi się najlepiej?

Końcówki drążka kierowniczego należą do tanich części, a ich wymiana jest bardzo prosta i również niedroga. Cenę usługi podwyższa to, że trzeba regulować geometrię po zamontowaniu nowych końcówek drążków.

Warto wybierać markowe końcówki drążka kierowniczego, ponieważ różnice cenowe pomiędzy nimi a zamiennikami są naprawdę niewielkie. Części oryginalne wykonane są z wysoką precyzją, przez co są trwałe. Przy odpowiedniej eksploatacji auta mogą służyć przez bardzo długi czas.

Markowe końcówki drążków kierowniczych znajdziesz w ofercie sklepu DoOpla.pl. Skorzystaj z wygodnej wyszukiwarki, aby znaleźć idealnie pasującą część do Twojego Opla, Chevroleta, Peugeota lub Citroena.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl