Najczęstsze problemy z układem wydechowym 0
Najczęstsze problemy z układem wydechowym

Jednym z ważniejszych elementów w każdym samochodzie są podzespoły wchodzące w skład układu wydechowego. Pełni on wiele funkcji w pojeździe i pozwala na komfortowe oraz ekologiczne pokonywanie kolejnych kilometrów. Układ wylotowy składa się ze ściśle i odpowiednio dobranych części, które pozwalają na poprawne działanie auta. Dlatego należy właściwie zadbać o układ wydechowy w samochodzie.

Za co odpowiada układ wydechowy?

Układ wydechowy pełni wiele funkcji. Do najważniejszych trzeba zaliczyć przede wszystkim usuwanie spalin wydobywających się z silnika. Są one niebezpieczne dla człowieka, dlatego układ powinien być szczelny. Oprócz odprowadzania szkodliwych zanieczyszczeń układ wylotowy odpowiada za ograniczenie strat mocy silnika i oczyszcza spaliny ze szkodliwych substancji. Pełni on jeszcze jedną bardzo ważną funkcję. Wpływa na komfort podróżowania poprzez obniżenie hałasu. Nieszczelność układu wydechowego łatwo zdiagnozować, generuje ona bowiem duży huk.

Elementy układu wydechowego

Do najważniejszych elementów wchodzących w skład układu wylotowego zaliczyć można przede wszystkim kolektor wydechowy. Odpowiada za odprowadzenie spalin z silnika i oczyszczenie jednostki napędowej z zanieczyszczeń. Bardzo często w kolektorze znajduje się sonda lambda, której zadaniem jest kontrolowanie stanu spalin. Do najczęstszych awarii można zaliczyć wydmuchanie uszczelki kolektora. Usterka przytrafia się niezależnie od ilości przejechanych kilometrów. Również sama sonda może ulec awarii i wówczas trzeba ją wymienić.

Naprawa układu wydechowego

Kolejną częścią wchodzącą w skład układu wydechowego jest rura wydechowa. Zbudowana jest z metalu kwasoodpornego. W wyniku drgań, uszkodzeń mechanicznych czy wibracji, rura może ulec degradacji i poprzez nieszczelność powodować nadmierny hałas.

Ważnym elementem jest również katalizator. Zbudowany jest ze specjalnej metalowej puszki, wypełnionej ceramicznym wkładem. Pełni ważne zadanie związane z normami spalin. Obniża szkodliwe substancje w gazach wydobywanych z silnika. Katalizator również może ulec awarii. Główną przyczyną jest wykruszenie się go spowodowane nagłą zmianą temperatury. Innymi usterkami tego elementu są również zapchanie oraz niedrożność.

Elementem, bez którego układ wydechowy nie byłby sprany, jest przede wszystkim tłumik. Przeważnie w samochodach występują tak zwane zestawy, czyli tłumik końcowy, środkowy oraz przedni. Część ta lub zespół elementów odpowiadają przede wszystkim za wyciszenie układu wydechowego. Do najczęstszych usterek można zaliczyć uszkodzenia mechaniczne, drgania i wibracje.

Rura wydechowa w samochodzie

Jak zabezpieczyć układ wydechowy przed uszkodzeniem?

Samochód narażony jest na wiele czynników, które mogą wpływać niekorzystnie na jego działanie. Również układ wylotowy poddawany jest negatywnym działaniom zewnętrznym. Do najczęstszych przyczyn awarii można zaliczyć wysoką temperaturę pracy układu, wahania temperatury uzależnione od warunków atmosferycznych, drgania i wibracje podczas jazdy, korozję czy zużywanie się części. Dlatego, gdy podczas jazdy słychać głośną pracę silnika, w kabinie czuć spaliny czy auto nierównomiernie przyśpiesza, należy udać się do serwisu samochodowego.

Części składowe układu wydechowego- sklep doopla.pl

Elementy układu wydechowego należy dobrać w taki sposób, aby pasowały one do konkretnego samochodu. W takim przypadku najlepiej skorzystać z fachowej pomocy specjalisty w sklepie doopla.pl. Bogata oferta części różnych modeli i marek pojazdów - Opel, Peugeot i Citroen, pozwoli na dobór odpowiednich komponentów do auta.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl