Jak zadbać o samochód po zimie?
Jak zadbać o samochód po zimie?

Zima to najtrudniejszy czas dla samochodu i dla kierowcy. Przede wszystkim ze względu na to, że w trakcie sezonu zimowego panuje podwyższony poziom wilgotności. Do tego dochodzi jeszcze lód, błoto, błoto pośniegowe i sól drogowa. Wszystkie te elementy wspomagają działanie największego wroga samochodów - czyli korozji. W trakcie zimy bardzo cierpi także zawieszenie pojazdu, a zwłaszcza amortyzatory. Dlatego warto sprawdzić, czy naszemu pojazdowi nic nie dolega. I przede wszystkim - trzeba usunąć z niego ostatnie ślady najchłodniejszej z pór roku. Jak zatem dobrze zadbać o auto po zimie? Dowiesz się wszystkiego z naszego poradnika.

Samochód na zimę

Dlaczego zima jest tak groźna dla auta?

Nawet wtedy, gdy aura jest łagodna, kierowca musi się zmierzyć z błotem, wilgocią i solą drogową (które powodują korozję), dziurami w jezdni, które są maskowane przez kałuże lub śnieg (wpływają na zużycie zawieszenia), wahaniami temperatury (niszczącymi akumulator) i całym szeregiem innych problemów. Dlatego po zakończonym okresie zimowym warto sprawdzić stan techniczny samochodu. Warto również wykonać kilka ważnych czynności eksploatacyjnych i serwisowych.

Dbamy o auto po zimie - na co warto zwrócić uwagę?

Wycieraczki

Sprawdź stan piór wycieraczek. Zazwyczaj po sezonie zimowym nadają się do wymiany. Dlaczego? Bo w trakcie zimy są intensywnie wykorzystywane. Poza tym niektórzy kierowcy używają wycieraczek do usuwania lodu i śniegu z przedniej i tylnej szyby, a to bardzo niszczy pióra wycieraczek. Jeśli prognozy obiecują brak przymrozków, do zbiorniczka z płynem do spryskiwaczy można już dolewać letni płyn.

Wycieraczki samochodowe

Mycie podwozia i nadwozia

Auto warto dokładnie umyć pod spodem. Po co? Żeby usunąć zaschnięte błoto i sól drogową, które są sprzymierzeńcami korozji. Kiedy umyjesz spód auta, sprawdź, czy nie pojawiły się na nim pierwsze ślady korozji. Jeśli pojawiły się pierwsze naloty rdzy - trzeba je jak najszybciej usunąć. Dlaczego? Rdza będzie się rozprzestrzeniać i będzie niszczyć elementy metalowe, powodując osłabienie konstrukcji samochodu. Jeśli na podwoziu Twojego auta pojawiły się pierwsze ślady korozji - jak najszybciej odwiedź warsztat samochodowy. Specjaliści usuną korozję mechanicznie albo chemicznie i zastosują skuteczne zabezpieczenie antykorozyjne.
Następnie umyj nadwozie. Sprawdź, czy nie pojawiły się na nim odpryski lakieru i inne uszkodzenia. Jeśli nie - nawoskuj je w ciepły dzień. Dlaczego warto woskować nadwozie? Wosk skutecznie chroni lakier przed szkodliwymi czynnikami, takimi jak kwaśne deszcze, owady, promieniowanie ultrafioletowe i ptasie odchody. Wybierz odpowiedni wosk dla siebie: nakładany na mokro, po myciu auta (najłatwiejszy w aplikacji, ale też najmniej trwały), wosk naturalny lub syntetyczny (każdy trzeba odpowiednio rozprowadzić, a potem wypolerować). Jeśli pojazd jest pokryty powłoką ceramiczną - umyj go i sprawdź, czy już nie czas, aby zastosować środek do jej odświeżenia.

Zawieszenie

Sprawdź stan zawieszenia samochodu. Najczęściej po zimie psują się amortyzatory i przeguby metalowo - gumowe. Hałasy (stukanie, skrzypienie), ściąganie samochodu, pogorszony komfort prowadzenia, bujanie, podatność na podmuchy wiatru - to wszystko powinno skierować Cię do warsztatu, w celu sprawdzenie stanu zawieszenia.

Sprawdzanie zawieszenia pojazdu

Wymiana oleju

Przedwiośnie to bardzo dobry czas aby przeprowadzić serwis olejowy oraz wymienić filtry. Pamiętaj, aby zawsze stosować olej silnikowy o parametrach ustalonych przez producenta pojazdu. Najważniejsze jest oznaczenie SAE, np. 0W20 albo 5W30. Możesz sprawdzić, czy dany olej spełnia wymagania producenta Twojego samochodu (sprawdź informacje na opakowaniu oleju silnikowego). Konieczna jest również wymiana filtra oleju. Co poza tym? Warto wymienić po zimie filtr powietrza, filtr kabinowy i filtr paliwa (to szczególnie ważne, jeśli Twój pojazd ma silnik z bezpośrednim wtryskiem paliwa).
Nowy filtr powietrza jest bardziej drożny, dzięki czemu silnik łatwiej zasysa powietrze. Dobry filtr powietrza skutecznie chroni turbosprężarkę przed uszkodzeniami.
Filtr kabinowy chroni Ciebie i Twoich pasażerów przed kurzem, roztoczami, pyłem i zanieczyszczeniami. Sprawny filtr kabinowy jest szczególnie ważny dla aut z układem klimatyzacji.
Filtr paliwa zatrzymuje zanieczyszczenia, które znajdują się w paliwie. Dzięki temu chroni bardzo drogie elementy układu paliwowego (wtryskiwacze, pompa wtryskowa wysokiego ciśnienia) przed uszkodzeniami.

wymiana oleju samochodowego

Układ hamulcowy

Sprawdź także stan układu hamulcowego. Czy w trakcie hamowania nie pojawiają się odgłosy piszczenia? Czy podczas hamowania auto nie jest ściągane na jedną stronę? Czy skuteczność hamowania jest nadal wysoka? Warto także sprawdzić poziom zawodnienia płynu hamulcowego. Jego poziom wpływa na skuteczność hamowania. Wykorzystuje się do tego elektroniczny czujnik. Można go kupić samodzielnie, albo skorzystać z pomiaru w warsztacie.

Akumulator

W trakcie zimowych wahań temperatur i wysokich mrozów wyjątkowo cierpią akumulatory. Po zakończonym sezonie warto sprawdzić poprawność jego pracy - można to zrobić w sklepie z akumulatorami lub warsztacie.

Wnętrze

Gdy już zrobi się cieplej, auto warto odświeżyć w środku. Oprócz klasycznego odkurzania wnętrza, warto zrobić w nim wiosenne porządki. Jeśli jest taka konieczność, wypierz tapicerkę i podsufitkę. Umyj szyby wewnątrz (pamiętaj, aby nie uszkodzić elementów grzejnych na tylnej szybie). Zastosuj kosmetyki do pielęgnacji tworzyw. Jeśli w aucie jest skórzana tapicerka - zastosuj specjalny środek do pielęgnacji, który zapewnia tapicerce połysk i elastyczność. Wymień dywaniki z gumowych na tkaninowe - późną wiosną, latem i wczesną jesienią możemy zastosować welurowe dywaniki samochodowe, które poradzą sobie z kurzem i pyłem. Welurowe dywaniki wprowadzą przytulniejszą atmosferę we wnętrzu.

Serwis klimatyzacji

Wiosna i lato to czas, kiedy będziesz znacznie częściej używać klimatyzacji. Dlatego warto ją zdezynfekować, skontrolować jej szczelność i w razie potrzeby uzupełnić poziom czynnika chłodzącego. Niemiła woń z nawiewów, a także niska skuteczność klimatyzacji to oznaki tego, że układ klimatyzacji potrzebuje serwisu.

Wymiana opon na letnie

Kiedy średnia dobowa temperatura przekracza 7 st. Celsjusza, możesz już wymienić opony zimowe na letnie. O czym musisz pamiętać? Podczas wymiany przypomnij o montażu nowych wentyli. Pracownik warsztatu wulkanizacyjnego powinien także sprawdzić, czy Twoje felgi są proste, ma to bezpośrednie przełożenie na jakość i bezpieczeństwo jazdy. A po zakończonej wymianie ustaw geometrię zawieszenia.

Jeśli Twoje auto porusza się na oponach wielosezonowych (całorocznych), też odwiedź warsztat wulkanizacyjny. Poproś o wymianę wentyli i wyważenie kół. To ważne, bo wpływa na komfort jazdy i trwałość elementów układu kierowniczego oraz zawieszenia.

wymiana opon

Pamiętaj o tym, aby we właściwy sposób przechowywać opony. Dzięki temu, za kilka miesięcy bez większych przygotowań będą gotowe do pracy. Możesz dowiedzieć się, czy Twój warsztat opon przechowa je na sezon lub, czy w okolicy masz możliwość magazynowania kół w odpowiednich warunkach.
Zwróć także uwagę na pracę jednostki napędowej. Podwyższony poziom wilgoci w trakcie zimy może spowodować problemy z układem zapłonowym, albo z czujnikami. Sprawdź, czy na desce rozdzielczej nie wyświetlają się żadne ikonki, ani komunikaty ostrzegawcze.

Podsumowanie

Warto sprawdzić stan samochodu po zakończonym okresie zimowym. Dlaczego? Korozję trzeba powstrzymać jak najszybciej. Uszkodzenie jednego elementu zawieszenia przyspiesza zużycie innych. Im szybciej zareagujesz, tym lepiej dla Twojego portfela i dla Twojego bezpieczeństwa. Opony zimowe nie nadają się do eksploatacji w wysokich temperaturach, albowiem zużywają się w przyspieszonym tempie. Wyczyszczone wnętrze auta, nowe dywaniki i sprawna klimatyzacja - zdecydowanie poprawią Twój komfort jazdy.
Początek wiosny to doskonały moment na dokładne sprawdzenie stanu technicznego pojazdu i usunięcie ewentualnych usterek. W tym celu warto oddać swój samochód w ręce specjalistów z Autoryzowanego Salonu w celu przeprowadzenia profesjonalnego bilansu auta. Specjaliści z salonów rzetelnie i dokładnie sprawdzą wszystkie podzespoły auta przy pomocy specjalistycznego sprzętu. Dzięki temu korzystanie z samochodu w okresie letnim będzie dużo bezpieczniejsze. Warto robić wiosenne porządki samochodu z firmą Kanclerz!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl