Układ klimatyzacji i wentylacji w Peugeot 208

Zazwyczaj, gdy zbliża się wiosna, a dni stają się coraz cieplejsze, kierowcy przypominają sobie o układzie klimatyzacji w swoim samochodzie. Może się okazać, że po długiej i mroźnej zimie, gdy klimatyzacja nie była używana, układ nie zadziała tak, jak powinien i konieczna będzie wizyta w warsztacie samochodowym. Wiele elementów i podzespołów do klimatyzacji w Peugeot 208, a także do układu wentylacji znajdziesz w sklepie doopla.pl i to w atrakcyjnych cenach.

Czytaj dalej

Opcje przeglądania

Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.

Za co odpowiada układ klimatyzacji i wentylacji w samochodach Peugeot 208?

Układ klimatyzacji przede wszystkim zwiększa komfort podróżowania w upalne dni. Zimą, a także w deszczowe dni natomiast bardzo sprawnie obniża poziom wilgotności w aucie, a tym samym osusza powietrze i przyspiesza odparowanie szyb. Działanie układu klimatyzacji opiera się na zjawisku sprężania pary, a czynnik chłodniczy jest wykorzystywany do zamiany dużych ilości ciepła z powietrza, jakie jest wdmuchiwane do samochodu. W efekcie klimatyzacja może chłodzić bądź ogrzewać, a także osuszać wnętrze samochodu.

Wentylacja natomiast zapewnia dopływ świeżego powietrza do wnętrza wlotami w podszybiu oraz we wnętrzu kabiny. Latem pozwala nieco schłodzić wnętrze a zimą lekko zwiększyć temperaturę.

Najważniejsze elementy klimatyzacji i wentylacji

Budowa klimatyzacji opiera się na kilku, ściśle ze sobą współpracujących elementach. Najważniejszym z nich jest chłodnica klimatyzacji do Peugeot 208, określana też jako skraplacz czy kondensator. Ponadto w skład układu klimatyzacji wchodzą: parownik, osuszacz, sprężarka i zawór rozprężny. W skład układu wentylacji wchodzą dmuchawy, nagrzewnice, kanały powietrzne, a także obudowy filtrów. Wszystkie te elementy są dostępne w ofercie naszego sklepu doopla.pl.

Najczęstsze awarie układu klimatyzacji w samochodach Peugeot 208

Najczęstszą awarią układu klimatyzacji w Peugeot 208 jest brak czynnika chłodzącego. Jest to wyraźnie widoczne po upływie ok. 4-5 lat, gdy zaczyna spadać wydajność klimatyzacji. Ponadto mogą się pojawić nieszczelności w układzie, co również w efekcie prowadzi do ubytku czynnika chłodzącego.

Elementem najbardziej podatnym na uszkodzenia jest chłodnica, natomiast najdroższym jest sprężarka klimatyzacji. Jej wymiana wiąże się z rozszczelnieniem całego układu, a także z wymianą skraplacza i czynnika chłodzącego.

Klimatyzacja wymaga również regularnego odgrzybiania i wymiany filtra kabinowego. Wilgoć w parowniku stwarza idealne warunki do rozwoju grzybów i bakterii, co objawia się nieprzyjemnym zapachem. Należy pamiętać, aby do tego nie dopuścić.

Jeżeli poszukujesz części zamiennych do swojego samochodu, a posiadasz fizycznie uszkodzoną lub zużytą część, spisz wszystkie znajdujące się na niej symbole. Wszystkie oryginalne części, które są montowane w samochodach, posiadają oznaczenia ułatwiające identyfikację i odnalezienie bliźniaczej części na magazynie. Pamiętaj jednak, aby mimo wszystko podać również numer VIN samochodu - to ułatwi nam sprawdzenie czy np. nie ma tańszej wersji, czy zamiennika.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl