Filtry, oleje, płyny Peugeot 508

Filtry i oleje pełnią w samochodzie niezwykle ważne funkcje, dlatego należy pamiętać o ich regularnej kontroli oraz wymianie, zgodnie z zaleceniami producenta. Warto zwrócić uwagę na to, aby filtry oraz oleje do Peugeota 508 były jak najlepszej jakości, a z pewnością korzystnie wpłynie to na wydłużenie żywotności auta.

Czytaj dalej

Opcje przeglądania

Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.

 

Olej silnikowy

Olej silnikowy to najważniejszy płyn w samochodzie. Odpowiada za smarowanie wszystkich elementów, które poruszają się wewnątrz silnika. Zmniejsza w ten sposób tarcie i zapobiega gromadzeniu się w nim ciepła. Dobry olej to gwarancja, że silnik będzie pracował sprawnie i w optymalnej temperaturze.
Kupując nowy olej, należy zwracać uwagę na jego parametry, tj. lepkość, czyli minimalną i maksymalną temperaturę otoczenia, w której olej może pracować. Do klasyfikacji olejowej używa się specyfikacji SAE. Liczba z literą W (od winter - z ang. zima) to indeks lepkości dla niskich temperatur, natomiast liczba bez litery - dla wysokich temperatur. W klasach zimowych wyróżniamy SAE 0W, 5W, 10W, 15W, 20W i 25W, w klasach letnich SAE 20, 30, 40, 50, 60. Dla przykładu, pełne oznaczenie może mieć postać: 5W-40. Olej powinien być dobrany zgodnie z zaleceniami producenta pojazdu.

Oprócz powyższych parametrów lepkości, do wyboru mamy zróżnicowanie pod względem składu. Wyróżniamy tu oleje półsyntetyczne i syntetyczne oraz mineralne (choć te ostatnie powoli odchodzą do lamusa). Obecnie w większości samochodów Peugeot 508 stosuje się oleje syntetyczne, które sprawdzają się nawet w najcięższych warunkach zimowych, a także w przypadku mocno obciążonych silników. W samochodach starszych, z wyeksploatowanymi już silnikami można jeszcze stosować oleje mineralne (przy częstym dolewaniu oleju przeważa argument niskiej ceny nad jakością). Oleje półsyntetyczne natomiast zalecane są do samochodów z dużymi przebiegami.

Płyn chłodniczy

Płyn chłodniczy jest drugim w kolejności, po oleju silnikowym, bardzo ważnym płynem w pojeździe. Odpowiada za stałe chłodzenie silnika poprzez odbieranie nadmiaru ciepła i oddawanie go do chłodnicy. Dobry płyn zapobiega przegrzewaniu się jednostki napędowej i wydłuża jej żywotność. Jego wymianę należy uzależnić od zaleceń producenta, choć przyjmuje się, że płyn chłodniczy IAT (bazujący na krzemianach) powinno się wymieniać do 2 lata, natomiast płyn OAT (bazujący na kwasach organicznych) zaleca się wymieniać po 5 latach eksploatacji.

Płyn hamulcowy

Płyn hamulcowy ma znaczący wpływ na nasze bezpieczeństwo podczas jazdy. To m.in. od jego kondycji zależy, czy auto będzie hamować ze skutecznością, jaką przewidział producent. Ten płyn ma wpływ na moc, z jaką auto hamuje oraz na długość drogi hamowania. Jego właściwości antykorozyjne wydłużają również żywotność poszczególnych elementów układu hamulcowego. Trzeba jednak pamiętać, że wraz upływem czasu płyn zużywa się i absorbuje wodę, co wpływa na pogorszenie jego właściwości.

Płyny hamulcowe opisane są za pomocą skali DOT (DOT3, DOT 4 lub DOT5). Skala ta określa punkt wrzenia płynu w dwóch momentach: dla płynu nowego i dla płynu zużytego o pewnym stopniu zawodnienia. Informację o tym, jaki płyn musimy zastosować, znajdziemy na nakrętce zbiorniczka wyrównawczego.

Filtry samochodowe

Na prawidłową pracę silnika Peugeot, a także odpowiedni komfort jazdy wpływ mają również filtry w samochodzie, o których regularną wymianę należy ściśle dbać. Są to: filtr oleju, filtr powietrza, filtr kabinowy oraz filtr paliwa. Należy stosować się do zaleceń producenta oraz wybierać filtry do Peugeota 508 wyłącznie najlepsze jakościowo.

W ofercie naszego sklepu znajdują się oryginalne Filtry, oleje i płyny do Peugeota 508. Nasz asortyment składa się z części najwyższej jakości, a każdy produkt spełnia wszelkie europejskie normy i standardy.

Jeżeli poszukujesz części zamiennych do swojego samochodu, a posiadasz fizycznie uszkodzoną lub zużytą część, spisz wszystkie znajdujące się na niej symbole. Wszystkie oryginalne części, które są montowane w samochodach, posiadają oznaczenia ułatwiające identyfikację i odnalezienie bliźniaczej części na magazynie. Pamiętaj jednak, aby mimo wszystko podać również numer VIN samochodu - to ułatwi nam sprawdzenie czy np. nie ma tańszej wersji czy zamiennika.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl