Filtr kabinowy to eksploatacyjna część układu wentylacji, która, mimo że wymaga regularnego serwisowania, jest bardzo często lekceważona przez właścicieli samochodów. A nie powinna, bo to właśnie dzięki niemu do wnętrza trafia oczyszczone powietrze, co przekłada się na wysoki komfort jazdy, a także pozwala zapobiec alergiom u pasażerów, zwłaszcza tych najmłodszych.
W ofercie sklepu internetowego DoOpla.pl znajdziesz oryginalny filtr kabinowy do Opla Mokka w atrakcyjnej cenie. Za naszym sklepem przemawia nie tylko jakość oraz zróżnicowana oferta - proponujemy m.in. filtry do takich modeli jak Corsa i Antara - ale również szybka dostawa i fachowe doradztwo.
Filtr kabinowy - jaka jest jego funkcja?
Filtr kabinowy, czasem nazywany też filtrem przeciwpyłkowym, ma za zadanie zatrzymywać cząstki stałe, które unoszą się w powietrzu i są zasysane przez układ wentylacji samochodu. Wśród nich można wymienić między innymi pyłki roślin oraz kurz. W zależności od modelu niektóre filtry mogą zapobiec dostaniu się do wentylacji części bakterii oraz wirusów.
Objawy zużycia filtra kabinowego
To, że musisz wymienić filtr kabinowy, poznasz dzięki jednemu z czterech objawów. Po pierwsze, konieczność wymiany tej części jest zauważalna, gdy pogorszy się działanie nawiewu.
Po drugie, w samochodzie zacznie unosić się nieprzyjemny zapach - jego źródłem są rozkładające się substancje organiczne, które zalegają w filtrze.
Trzecim objawem jest parowanie szyb w czasie jazdy w deszczu. W skrajnych przypadkach parowanie może być tak intensywne, że używanie wszelkich preparatów antyroszeniowych nie przyniesie zamierzonych skutków.
Ostatnim, czwartym symptomem może być samopoczucie alergików. Jeśli jeździ z Tobą ktoś, kto cierpi na alergię np. na kurz lub pyłki, to może on odczuwać wzmożone objawy uczulenia.
Jak często należy wymieniać filtry kabinowe
Filtr kabinowy nie powinien być eksploatowany dłużej niż rok, choć trwałość tej części zależy od kilku czynników. Po pierwsze, znaczenie ma konstrukcja układu wentylacji - w niektórych pojazdach układ ma zabezpieczenia pozwalające uniknąć sytuacji, w których np. pyłki z drzew będą wpadały do środka.
Drugą istotną kwestią jest miejsce parkowania. Filtr kabinowy szybciej się zużyje, jeśli będziesz parkować autem w miejscach pod drzewami, niż jeśli zaparkujesz nim w garażu.
Następnym czynnikiem jest stopień zapylenia otoczenia. Im czystsze powietrze w mieście, w którym się przemieszczasz, tym filtr dłużej zachowa swoją żywotność.
Jedynie w skrajnych sytuacjach filtr kabinowy należy sprawdzać co kilka miesięcy - zazwyczaj w momencie, w którym czujemy, że nawiew znacznie gorzej działa.
Dlaczego warto stosować oryginalne filtry kabinowe w Oplu Mokka?
Szukając filtrów kabinowych do Opla Mokka, nie warto stawiać na zamienniki. Oryginalne filtry są zdecydowanie lepszym wyborem i to z kilku powodów. Po pierwsze, w najtańszych produktach stosuje się papierowe wkłady, które po zawilgoceniu nie są aż tak skuteczne, jak pierwotnie były. Z kolei w droższych filtrach używane są wkłady z włókien sztucznych, które są odporne na wchłanianie wilgoci.
Niestety, to niejedyny minus. Filtry kabinowe niższej jakości przepuszczają też większość niepożądanych gazów, pyłów oraz bakterii. Jeśli zależy Ci na wysokiej skuteczności filtra, to postaw na oryginalne części.
Filtry kabinowe — poznaj naszą ofertę
Sprawdź, jakie obecnie filtry kabinowe do Opla Mokka mamy w ofercie. W razie pytań lub wątpliwości, który model będzie optymalny do Twojego auta, zapraszamy do kontaktu.